StoryEditor
kakanj

Izetbegović : Mi smo i muslimani, i Bošnjaci, i Bosanci, i Europljani. Naši su i bosanski kraljevi, i Titovi partizani, i Alijini zlatni ljiljani

Piše desk  /  11.08.2022., 08:48h

U Velikoj sali Doma kulture Kakanj održana je jučer Akademija povodom 32. godišnjice osnivanja Općinskog odbora Stranke demokratske akcije Kakanj, a prisutnima se obratio predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

Kako je priopćeno, Izetbegović je, uz čestitke povodom godišnjice, rekao da je iza SDA dug put, te mnogo postignutih rezultata u teškim historijskim okolnostima.

- Kakanj je Bosna u malom, povijesno i kulturološki kondenzat svega onoga što karakterizira našu zemlju. Od neolita, preko rimskog vremena, srednjovjekovne Bosne čiji su kraljevi stolovali baš ovdje, stećci od kojih je najljepši i najveći Zgošćanski stećak, tu su tragovi Osmanskog i Austrougarskog carstva, tu su tragovi i sjećanja na partizanski pokret, na narodnog heroja iz Kaknja, pilota Rudija Čajaveca, tu su i heroji posljednjeg obrambenog rata. Sve je to Kakanj i sve smo to mi - poručio je.

Izetbegović je rekao da je prije dva mjeseca dobio zahvalnicu od Sindikata radnika rudnika FBiH, koji su pokazali izuzetnu zahvalnost koje mu predstavlja jedno od najvažnijih priznanja.

- Pozvali su nas da siđemo s njima u rudnik u Kaknju. Ja bih svakom mladom političaru preporučio da to uradi, da siđe dole i vidi kako se kruh zarađuje s deset prstiju - izjavio je.

Govoreći o identitetu, Izetbegović je rekao da se ne treba odricati niti jednog njegovog segmenta.

- Sebe ni na koji način ne trebamo reducirati. Mi smo i muslimani, i Bošnjaci, i Bosanci, i Europljani. Naši su bosanski kraljevi, to je naša kost. Naši su preci koji leže pod stećcima, naše su džamije, crkve i sinagoge, naši su i Titovi partizani i Alijini zlatni ljiljani - poručio je Izetbegović.

Djelovanje SDA je, dodao je, politički maraton, a u sljedećih deset godina će se, kaže, morati braniti i stabilizirati sve ono što je obranjeno i uspostavljeno u proteklom periodu, od države preko vjere, identiteta, kulture i imena.

- To ne bi trebalo biti teško jer branimo se iz tvrđave koju smo izgradili. Potvrđene su granice BiH, institucije BiH, Oružane snage BiH. Pokušavaju ih oslabjeti, napadaju ih, dovode ih u pitanje, ali institucije se teško razbijaju. Napadat će ih, prijetit će da će ih napustiti, ignorirat će ih, pokušavat će ih iscrpiti, ali će uvijek biti puno lakše braniti ih - kazao je.

Kao najveći problem BiH izdvojio je iseljavanje mladih ljudi, a da bi se to zaustavilo potrebno je, smatra Izetbegović, prekinuti tvrdoglave destruktivne politike.

- Srpska strana predvođena SNSD-om je u ovom mandatu intenzivirala napade na državu. Srbija se naoružala, promovira „srpski svijet“, pravi strategije koje se odnose i na naš teritorij, neće riješiti otvorena pitanja, ne plaćaju vodni resurs rijeke Drine i ljute se kad kažemo istinu da je sve ratove i sve tenzije na Balkanu izazvala jedna zemlja - izjavio je.

HDZ-a BiH je pak prozvao za navodne blokade u proteklom mandatu i rekao da ta stranka ima više pozicija nego što joj po ustavima i zakonima pripada.

- Ako su nezadovoljni time, trebaju sjesti s nama, ali da i nas pitaju s čime smo mi nezadovoljni. To neće ići jednostrano - kazao je.

Govoreći o probosanskim strankama, Izetbegović je kazao da su se neke od njih ujedinile protiv SDA u borbi za vlast, umjesto da se ujedine u borbi za narod i državu.

- Ljevičarske stranke nisu napravile nikakav prodor u RS-i na teritorij koju je kontrolirao HVO. I ne samo to, već pomalo nagovještavaju neke ustupke. Svu su energiju i mržnju okrenuli prema SDA. Oni uvijek znaju što neće. Zvali smo ih u koalicije i u pregovore, ali su odbili. Jedino su pristali u entitetu RS. Napravili smo Pokret za državu i mislim da ćemo tu neki pomak napraviti. Oni imaju nedostatak vizije i reference. To kompenziraju arogancijom i drskošću - izjavio je Izetbegović.

"Probosanska" fronta bi, dodao je, trebala biti ujedinjena jer bi tako dobila snagu neophodnu za borbu protiv politika "suprotstavljenih interesima države BiH".

- Međunarodna zajednica često ide linijom manjeg otpora, često na štetu Bošnjaka. Pravili su stvari koje nisu trebali raditi. U posljednjim godinama je bilo previše popustljivosti. Međunarodna zajednica nama treba, ali usprkos pritiscima oko izmjena Ustava i Izbornog zakona, nećemo popustiti i napraviti ni milimetar korak unatrag  - kazao je.

Dnevnik.ba

13. svibanj 2024 16:59