StoryEditor
srpski ministar up

Vulin ponovno vrijeđa: "Biskupi u Hrvata ne vjeruju u Boga, kakav narod takva mu i crkva"

Piše desk  /  27.07.2022., 15:41h

Ministar unutarnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin reagirao je na navode Zagrebačke nadbiskupije da Jastrebarsko nije bio logor za djecu, već prihvatilište za siročad.

"Ako su srpska djeca u Jastrebarskom i Sisku bila u sirotištu, a ne u logoru, onda nam Biskupska konferencija Hrvatske duguje odgovor na pitanje tko je tisuće srpske djece učinio siročadima. Od crkve koja je vikara ustaške vojske Alojzija Stepinca proglasila blaženim i zamalo svecem i ne može se očekivati da dopusti da među svecima ima mjesta za poklanu srpsku djecu jastrebarsku i sisačku. Ako na nebu ima mjesta za ustaškog vikara Stepinca, ne može biti mjesta i za djecu koju su ustaše poklale", rekao je Vulin, a prenose Novosti.rs. 

Tvrdi kako je Katolička Crkva u Hrvatskoj, kada je formirana Nezavisna Država Hrvatska, pokazala "poslušnost poglavniku" te "potvrdila vjenost" kada se raspala SFRJ. 

"Biskupi u Hrvata ne vjeruju u Boga, to je njihovo pravo da nose križ i ne vjeruju u Krista i da žive i rade oslobođeni kršćanskog učenja o istini i žrtvi. Svako ima svoje mučenike, Biskupska konferencija fra sotonu Majstorovića, a SPC zaklanu djecu jastrebarsku i sisačku. Kakva crkva, takve i svetinje, kakav narod takva mu i crkva i sveci", dodao je Vulin. 

Biskupi Zagrebačke crkvene pokrajine predvođeni metropolitom Josipom Bozanićem uputili su u ponedjeljak otvoreno pismo patrijarhu Srpske pravoslavne Crkve Porfiriju o neistinama glede djece u ratnim prihvatilištima u Jastrebarskom i Sisku.

U pismu biskupi oštro osuđuju postupak kanonizacije "mladenaca Jastrebarskih", djece koja su ubijena tijekom Drugog svjetskog rata u Jastrebarskom. 

"Nitko nema pravo prekriti, svojim uskim interesima ili pokušajima, da se tragedija djece iskoristi kao sredstvo za neke ciljeve koji su daleko od bilo kakve sućuti prema djeci i zauzetosti za pravednost", napisali su u podužem pismu. 

04. studeni 2024 15:18