‘Antidržavne’ snage
“‘Probosanskim strankama’ pregovori su služili i služe za razvodnjavanje priče, odugovlačenje i kupovanje vremena s jedne strane te s druge strane za stvaranje političke, ideološke i medijske pripreme za nastavak procesa dekonstituiranja Hrvata i njihove potpune eliminacije iz vlasti kako na razini FBiH, tako i na razini države, piše Večernji list.
Tek nakon toga uslijedio bi pravi pokušaj da se Hrvati kao konstitutivan narod izbace iz Ustava FBiH, a onda i iz Ustava BiH”, smatra Vukoja, piše Večernji list. On pojašnjava kako je “probosanski blok”, ustvari, izraz isključivo bošnjačke izborne volje.
Shodno tomu, “probosanski blok” i njegovi članovi sebe smatraju prodržavnim blokom.
“Time sve stranke i političke snage koje nisu dio tog bloka proglašavaju i smatraju antibosanskim, odnosno antidržavnim.
A to su sve stranke iz HNS-a BiH i sve stranke iz RS-a. Dakle, politički akteri koji su izraz bošnjačke izborne volje smatraju sve političke aktere koji su izraz hrvatske i srpske izborne volje antidržavnim elementima i snagama.
Iz toga je očito kako ‘probosanske snage’ smatraju kako je BiH njihova država u kojoj će oni određivati prihvatljivu mjeru političkog hrvatstva i srpstva, u kojoj će oni Hrvatima i Srbima nešto davati i dopuštati.
Pri tom se doživljavaju toliko moćnima i suverenima da smatraju kako ‘vlastitoj’ državi imaju pravo promijeniti i ime”, ističe Vukoja. On pojašnjava kako svoj legitimitet “probosanske stranke” vuku iz bošnjačkog biračkoga tijela koje za njega daje 95 posto glasova. Po sadašnjem neustavnom Izbornom zakonu, Bošnjaci mogu ostvariti potpunu kontrolu izvršne vlasti u Federaciji BiH, izbor dva člana tročlanog Predsjedništva BiH te potencijalno 50% ili čak i 2/3 vlasti u Vijeću ministara BiH.
“Sasvim je razumljivo da te stranke koje svoj izborni uspjeh temelje isključivo na bošnjačkim glasovima neće podržati izmjene Izbornog zakona BiH koje bi umanjile izborni potencijal bošnjačke izborne volje”, kaže za Večernji list Vukoja.
Pojasnio je kako u Domu naroda FBiH bošnjačke stranke mogu izabrati 14 od 17 članova bošnjačkog Kluba, 12 od 17 srpskog Kluba te 6 od 17 hrvatskog Kluba ili 5 od 7 Kluba ostalih.
Ostvari li se to, cijela izvršna vlast bit će u rukama političkih Bošnjaka, a Hrvati ostati bez svojih predstavnika na svim razinama.
“Drugim riječima, 100% hrvatske izborne volje rezultiralo bi s 0% vlasti i na razini entiteta FBiH i na državnoj razini”, upozorava.
Slijedom toga Bošnjaci bi imali bi 100% vlasti na razini FBiH, Bošnjaci bi imali 2/3 u Predsjedništvu, a u Vijeću ministara dvije trećine ministara.
To je, po njemu, glavni stranačko-politički razlog zašto “probosanske stranke” koje svoj izborni rezultat temelje isključivo na bošnjačkoj izbornoj volji i ne žele izmjene Izbornog zakona.
Uzurpirali pozicije
“Stoga niti jedna ‘probosanska stranka’ nikada nije ni izišla s nekim konkretnim prijedlogom izmjena IZ-a BiH.
Umjesto toga, iznosili su svoje neustavne i maksimalističke zahtjeve (brisanje nacionalnih predznaka, ukidanje načela legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda, smanjenje ovlasti Doma naroda itd.) te presude Europskog suda za ljudska prava (‘Sejdić – Finci’ i ostale) suprotstavljali odlukama Ustavnog suda BiH (Ljubić i Čolak) kako bi stvorili privid da ni njima ne odgovara postojeći IZ BiH”, smatra sociolog Vukoja.
On tvrdi kako bošnjačkim strankama uopće nije stalo do prava Sejdića i Fincija što svjedoči da su uzurpirali ne samo hrvatske i srpske pozicije u Domu naroda FBiH, nego i poziciju ‘ostalih’ jer su u toj skupini svi Bošnjaci.
Dnevnik.ba