StoryEditor
nuklearna elektrana

Ukrajinci šokirani onim što su nakon Rusa zatekli u Černobilu

Piše desk  /  09.04.2022., 16:44h
Iznenadni zvučni signal mjerača radijacije koji probija uši ispunjava prostoriju dok ukrajinski vojnik ulazi. Ruski vojnici živjeli su u nuklearnoj elektrani u Černobilu, a razine radijacije su sada veće od normalne.

U prostoriji nema vidljive prisutnosti radioaktivnog materijala, ali ukrajinski dužnosnici kažu da radijacija dolazi od malih čestica i prašine koje su vojnici unijeli u zgradu, prenosi Index.

"Otišli su u Crvenu šumu i donijeli radioaktivni materijal sa sobom na cipelama. Na drugim mjestima je sve u redu, ali radijacija se ovdje povećala jer su ovdje boravili", objašnjava vojnik Ihor Ugolkov. ""

CNN je dobio ekskluzivni pristup nuklearnoj elektrani prvi put otkako je ponovno pod kontrolom Ukrajine.

Dužnosnici u elektrani objašnjavaju da su razine unutar prostorija koje su koristili ruski vojnici tek neznatno iznad onoga što Svjetska nuklearna asocijacija opisuje kao prirodno zračenje. Jednokratni kontakt ne bi bio opasan, ali bi kontinuirano izlaganje predstavljalo opasnost po zdravlje.

"Išli su posvuda, a radioaktivnu prašinu ponijeli su na sebi kada su otišli", dodaje Ugolkov.

Crvena šuma je nuklearno najkontaminiranije područje na svijetu

To je primjer onoga što ukrajinski dužnosnici opisuju kao opušteno i nemarno ponašanje ruskih vojnika dok su kontrolirali mjesto nuklearne katastrofe iz 1986. godine. Područje oko Černobila, odnosno Crvena šuma, još uvijek je nuklearno najkontaminiranije područje svijeta, a većina radioaktivnih čestica prisutna je u tlu.

Ukrajinski dužnosnici objavili su snimku dronom na kojoj su, kako kažu, rovovi koje su iskopali ruski vojnici na tom području, koje je posebno radioaktivno. Na sigurnoj lokaciji, na rubovima tog područja, CNN je vidio rusku vojnu kutiju za obroke koja je pokazivala razine radijacije 50 puta iznad prirodnih vrijednosti.

"To je stvarno ludo"

Ruski vojnici držali su Černobil mjesec dana i smatra se da su većinu vremena djelovali u kontaminiranim područjima.

"To je stvarno ludo. Stvarno nemam pojma zašto su to učinili, zašto su išli u Crvenu šumu. Ali možemo vidjeti da su ušli tamo. Vojnici su otišli tamo, vratili se ovamo i razina radijacije se povećala", rekao je ukrajinski ministar energetike German Galuščenko za CNN.

Iako Černobil više nije aktivna elektrana, sarkofag iznad reaktora koji je eksplodirao prije gotovo 36 godina potrebno je održavati kako bi se izbjeglo daljnje curenje radijacije. Postoji i znatna količina potrošenog nuklearnog goriva o kojem se treba brinuti.

"Taj sarkofag bi trebao imati struju, trebao bi imati ventilacijski sustav i tako dalje. Iako to nismo mogli kontrolirati, mi smo odgovorni, Ukrajina je odgovorna za sigurnost, naravno, to je prijetnja", objašnjava Galuščenko.

Dio te prijetnje dolazi i od načina na koji su ruski vojnici postupali prema onima koji su odgovorni za održavanje nuklearnih postrojenja.

"Naše osoblje je bilo ovdje od prvog dana okupacije, a imali su mogućnost zamjene tek mjesec dana kasnije. Kada su ljudi fizički i moralno iscrpljeni, kada vam prijeti oružje, onda je to stvarno jako težak posao", govori Galuščenko za CNN.

"Stalno su pljačkali skladišta"

Volodimir Falšovnik (64) voditelj je smjene u Černobilu. U elektranu se vratio 20. ožujka, kada je ruska vojska dopustila umornom osoblju da se izmjenjuje s kolegama iz obližnjeg grada Slavutiča, gdje žive mnogi radnici elektrane.

Kaže da je osoblje radilo pod ogromnim pritiskom, ne samo zbog onoga što se događalo u Černobilu već i zbog vijesti koje su primali iz vanjskog svijeta.

"Počeli su nam se javljati rođaci i pričati da se juriša na grad, da ima ranjenih i mrtvih. Pitali smo Ruse što se događa, a oni su rekli da tamo nema ruskih vojnika, ali smo i dalje slušali priče da je bilo granatiranja", rekao je Falšovnik, optuživši također ruske vojnike da su opljačkali elektranu.

"Dali su nam osoblje iz Rosatoma, Ruske nuklearne agencije, da nas prati. U njihovoj pratnji smo obilazili skladišta. Stalno su pljačkali ta skladišta", dodaje Falšovnik.

Djelovanje u tim uvjetima bilo je intenzivno, ali ništa u usporedbi s onim što je izdržalo zaštitno osoblje.

Prema ukrajinskom ministru unutarnjih poslova, 169 vojnika ukrajinske Nacionalne garde, koji su čuvali postrojenje, bilo je zatvoreno u podzemnom nuklearnom bunkeru iz doba hladnog rata, natrpano u skučene prostorije bez pristupa prirodnom svjetlu, svježem zraku ili komunikaciji s vanjskim svijetom. 

"Ovdje su držani 30 dana bez dovoljno svjetla i hrane. Nije im bilo dopušteno izaći. Posljednjeg dana odvedeni su odavde u nepoznatom pravcu", kaže Denis Monastirskij stojeći unutar bunkera.

Ministar kaže kako vjeruje da su muškarci odvedeni u Rusiju, preko Bjelorusije, kao ratni zarobljenici, ali to ne može tvrditi sa sigurnošću: "Danas, nažalost, ne znamo ništa o njihovoj sudbini."

Rusija ne spominje puno Černobil

CNN je dobio pristup bunkeru i drugim mjestima u kojima su obično djelatnici elektrane. Ukrajinski dužnosnici tvrde da su ruski vojnici opljačkali ovo mjesto. Odjeća, higijenske potrepštine i druge osobne stvari bili su razbacani po podu.

"Ruska vojska je prošla kroz svu ukrajinsku odjeću, osobne stvari, poput pasa, vjerojatno u potrazi za novcem, dragocjenostima, prijenosnim računalima. Ovdje je bilo pljačke. Ruska vojska je ukrala računala i opremu", nastavlja Monastirskij.

Moskva je vrlo malo rekla o tome što su njeni vojnici učinili u Černobilu. Posljednji put rusko ministarstvo obrane spomenulo je ovo mjesto 26. veljače, potvrđujući njegovo zauzimanje i tvrdeći da je zajamčilo sigurnost energetskih jedinica, sarkofaga i skladišta za potrošeno nuklearno gorivo.

Ukrajinski dužnosnici kažu kako ponašanje ruske vojske i postupanje s ukrajinskim osobljem u elektrani u Černobilu naglašava opasnost koju predstavlja invazija Moskve jer ruska vojska preuzima kontrolu nad postrojenjima u drugim područjima.

Rusi su pucali na nuklearnu elektranu Zaporižja

Uz ugašene reaktore u Černobilu, Ukrajina ima četiri aktivne nuklearne elektrane, uključujući najveću u Europi u Zaporižji. Ruska vojska zauzela je taj objekt početkom ožujka, kada je preuzela kontrolu nad cijelim područjem, granatirajući pritom neke od zgrada oko elektrane.

"Situacija tamo je također užasna, posebno uzimajući u obzir način na koji su zauzeli Zaporižje jer su pucali na elektranu iz teškog naoružanja. To je stvarno čin nuklearnog terorizma", kaže ministar energetike Galuščenko.

Unatoč tome što je Ukrajina ponovno preuzela kontrolu nad Černobilom, ukrajinski dužnosnici strahuju da bi se ruski vojnici mogli pokušati vratiti.

"Moramo biti spremni za novi napad na nuklearnu elektranu u svakom trenutku. Iskoristit ćemo najbolja svjetska iskustva kako bismo osigurali da stanica bude zaštićena jer je granica udaljena samo nekoliko desetaka kilometara", rekao je ministar unutarnjih poslova Monastirskij i nastavio:

"Ono što smo vidjeli u Černobilu živopisan je primjer sramotnog postupanja u nuklearnom postrojenju. Odgovornost je ne samo Ukrajine već i cijelog svijeta da elektrane budu sigurne. Cijeli svijet je uživo gledao kako tenkovi pucaju na nuklearne elektrane u Zaporižji. Ovo se nikad ne smije ponoviti."

Monastirskij kaže kako njegova zemlja treba kontinuiranu međunarodnu potporu: "Spremni smo ulagati u budućnost Ukrajine i buduću sigurnost svijeta. Danas iza naših leđa prolazi granica između totalitarizma i demokracije, granica između slobode i ugnjetavanja. Spremni smo se boriti za to."

Dnevnik.ba

02. studeni 2024 16:10