Na ovaj način Ukrajina može u potpunosti da iskoristi svoje nove mogućnosti, priopćeno je iz američkog State Departmenta, a prenosi britanski javni servis.
Navodi se da će do transfera borbenih letjelica doći kada ukrajinski piloti budu obučeni za upravljanje njima, te da su SAD, Danskoj i Nizozemskoj dale formalne garancije za transfer F-16, javlja Radio Slobodna Evropa.
BBC dodaje da se smatra da Nizozemska ima 24 operativna F-16 koji bi trebalo da budu povučeni iz upotrebe i zamijenjeni naprednijim avionima, dok Danska takođe planira nadogradnju flote od oko 30 lovaca američke proizvodnje F-16.
Rusija, koja je započela invaziju na Ukrajinu u veljači 2022, do sada nije komentirala ovo pitanje.
SAD i njihovi saveznici ranije su odbijali da isporuče F-16 Ukrajini strahujući da bi to dovelo do dalje eskalacije situacije sa Rusijom koja u arsenalu ima i nuklearno oružje.
- Pozdravljamo odluku Washingtona da otvori put za slanje F-16 u Ukrajinu - priopćio je nizozemski ministar vanjskih poslova Wopke Hoekstra na platformi X, ranije poznatoj kao Tviter.
Vršilac dužnosti ministra obrane Danske Troels Poulsen rekao je u srpnju da se nada da će se rezultati obuke ukrajinskih pilota na F-16 vidjeti početkom 2024.
Glasnogovornik ukrajinskog zrakoplovstva Jurij Ihnat ovog tjedna rekao je da Kijev neće moći da upravlja avionima F-16 naredne jeseni i zime.
Dnevnik.ba