Ovakva Schmidtova konstatacija za današnje sudionike razgovora je neprihvatljiva, prenosi N1.
“Nadležnost je na RS, Ustavom je zagarantirano da entiteti prave udžbenike iz povijesti. Ovo ne može biti predmet nikakvog političkog određenja, a kamo li kreiranja udžbenika u našim školama. Ono što je važno istaći je da i sadašnji naši nastavni programi ne vrijeđaju nikoga u svojim udžbenicima povijesti potpuno su činjenično napisani i važno je da se mi držimo do toga, za razliku od FBiH gdje se u udžbeniku povijesti pojavio dodatak u jednom od Kantona, gdje se na neadekvatan način i na neistinama temelji određena ratna događanja u BiH”, rekla je Trivić
Ona dodaje da Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nema nadležnosti i ne može kreirati povijest i udžbenike i nastavne planove i programe u školama RS.
“Ustavom je garantirano da je to pravo entiteta. Institucije RS moraju da poštuju Ustav, a Ustav moraju poštovati i oni koji se zalažu za demokraciju, pravo naroda, država. Ne mislim da bi trebalo da se razlikuju u odnosu na druge”, dodaje Trivić
Damjanović je bio još žustriji u odgovoru Schmidtu.
“Prije 20 godina je bila priča OEBSA da se stavi moratorij na izučavanje događaja 90-tih godina. Odmah te iste godine u Federaciji su izučavali bez ikakvih problema. RS je imala moratorij jedno desetak godina. Kad smo vidjeli da od toga nema ništa, normalno da smo počeli da pravimo udžbenike povijesti i iz nacionalne grupe predmeta, s ciljem da naše učenike upoznamo s činjenicama. Mi nećemo da govorimo o događajima i karakteru događaja, o tome će govoriti povjesničari, možda nakon 50 godina od tog događaja”, kaže on i dodaje:
“Možda iskoristim narednih mjesec i pol dana, da odem u Njemačku. Pa da predložim promjene programa u Njemačkoj. Dođe turist i traži promjenu programa u RS. Kod njega u Njemačkoj, koliko ima različitih programa, čak i iz povijesti. Jučer je izjava bila namijenjena za one koji su trebali to čuti”, kaže direktor Republičkog pedagoškog zavoda.
Inače, od nove školske godine doći će do promjena u osnovnim i srednjim školama u RS-u. Pojavit će se i novi udžbenici, između ostalih i onaj povijesti za sedmi razred. 15 je novih udžbenika, četiri je manje za osnovne škole, a u srednjim školama se dodaje 12 udžbenika iz stručnih predmeta.
Dnevnik.ba