Istakao je da su ministri iz Federacije BiH na posljednjoj sjednici Vijeća ministara BiH glasali protiv Informacije o analizi interesa i koristi za BiH u slučaju pristupanja toj regionalnoj inicijativi.
- Političko Sarajevo, svojim odlukama i utjecajima kroz načine odlučivanja na nivou institucija BiH, samo sebe dovodi u poziciju izolacije. Ministri iz Federacije BiH, isključivo zbog političkih predrasuda, ne podržavaju napore institucija Republike Srpske i njenih predstavnika na nivou BiH da pristupimo inicijativi 'Otvoreni Balkan' - rekao je Košarac.
Po njegovim riječima, od ključne važnosti za građane Republike Srpske i Federacije BiH je da BiH bude dijelom regionalne inicijative, čiji je cilj brže i jednostavnije povezivanje ljudi, brži protok roba, usluga i kapitala, međusobno priznavanje diploma, licenci, certifikata, te drugih elemenata značajnih za razvoj vanjskotrgovinskog prometa.
- Posljedice toga što nismo dio 'Otvorenog Balkana' osjete poslovne zajednice Republike Srpske i Federacije BiH. One će biti u neravnopravnom položaju kada je u pitanju protok roba, priznavanje licenci i slično - dodao je Košarac.
Podsjetio je da su zemlje članice spomenute inicijative potpisale važne sporazume, poput sporazuma o uvjetima za slobodan pristup tržištu rada, sporazuma o povezivanju šema elektronske identifikacije građana, sporazuma o suradnji u veterinarskoj, fitosanitarnoj i oblasti sigurnosti hrane i hrane za životinje, te sporazum o uzajamnom priznavanju odobrenja ovlaštenih gospodarskih subjekata za sigurnost, kao i sporazum o suradnji akreditacijskih tijela. Istakao je i važnost potpisanih memoranduma o razumijevanju o suradnji na olakšanju uvoza, izvoza i kretanja robe na zapadnom Balkanu.
Posebno je izdvojio značaj Sporazuma o mehanizmima prehrambene sigurnosti na zapadnom Balkanu, koji omogućava sprečavanje nedostatka osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na tržištima zemalja članica ''Otvorenog Balkana''.
- BiH se nedavno suočila s problemom nedostatka merkantilne pšenice i kukuruza na domaćem tržištu. Srbija je snabdjela prvenstveno zemlje članice 'Otvorenog Balkana', a onda i zemlje koje su na listi čekanja za članstvo. To je stvorilo određene probleme našim gospodarstvenicima, ali ne zbog odluke Srbije, nego isključivo zbog stava federalnih političkih struktura koje ne podržavaju ovu inicijativu - naglasio je Košarac.
Poručio je da članstvo u 'Otvorenom Balkanu' ne minimalizira dosadašnje aktivnosti kada su u pitanju Berlinski proces ili članstvo u EU, priopćeno je iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.