Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošloga tjedna 0,5 posto, na 99,11 bodova, a u jednom je trenutku dosegnuo i 99,41 bod, najvišu razinu u godinu i pol dana.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio 2,1 posto, na 117,30 jena, najviše razine u pet godina.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula 0,15 posto, na 1,0912 dolara, blizu najniže razine od svibnja 2020. godine.
Dolar je ojačao jer se očekuje da će čelnici Feda na sjednici idućega tjedna povećati ključne kamatne stope, koje se od izbijanja koronakrize početkom 2020. godine kreću na rekordno niskim razinama.
Pitanje je samo za koliko će kamate biti povećane. Većina analitičara očekuje da će cijena novca biti povećana za 0,25 postotnih bodova, no neki očekuju i agresivnije povećanje jer je inflacija u SAD-u dosegnula nove najviše razine u posljednjih 40 godina.
Prošloga je tjedna objavljeno da su potrošačke cijene u veljači porasle 7,9 posto na godišnjoj razini, što nije zabilježeno još od siječnja 1982. godine.
Očekuje se i daljnji rast inflacije zbog snažnog rasta cijena nafte i ostalih sirovina, pa i hrane od kada je počela invazija Rusije na Ukrajinu.
"Podaci o inflaciji u skladu su s očekivanjima, a u idućih mjesec, dva inflacija će dodatno porasti jer će biti ugrađen dodatni rast cijena sirovina. I dalje se očekuje da će Fed u idućih godinu, dvije povećati kamate u četiri do sedam navrata kako bi ohladio pregrijano gospodarstvo", kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u fondu Kingsview Asset Management.
Europske valute pod pritiskom rata u Ukrajini
I japanska i europska valuta oslabile su zbog velike potražnje za dolarom, koji među investitorima kotira kao sigurna luka za kapital u neizvjesnim vremenima.
Tako je tečaj dolara dosegnuo najviše razine u pet godina prema jenu. Ojačao je i prema euru, kao i ostalim europskim valutama koje su pod pritiskom zbog rata u Ukrajini.
Tako je, primjerice, tečaj britanske funte u jednom trenutku kliznuo na 1,3056 dolara, najnižu razinu u 16 mjeseci. Od početka mjeseca funta je prema dolaru oslabila oko 2,7 posto.
Euro je, pak, prema dolaru od početka ožujka oslabio oko 2,5 posto.
Europska središnja banka (ECB) podigla je u četvrtak procjene inflacije u eurozoni u ovoj godini s prethodnih 3,2 na 5,1 posto i najavila da bi mogla ugasiti monetarne poticaje u trećem tromjesečju, unatoč ocjeni da će rat u Ukrajini negativno utjecati na gospodarstvo.
Tako je ECB snizila prognozu rasta gospodarstva eurozone u ovoj godini za pola postotnog boda, na 3,7 posto.
Analitičari očekuju da će euro i dalje biti pod pritiskom zbog rizika od stagflacije, razdoblja stagnacije gospodarstva uz visoku inflaciju.
"ECB je ponudio dodatna pojašnjenja vezana uz planove o postupnom ukidanju poticaja, no malo je vjerojatno da će to euru pružiti održivu podršku, a neće sve dok je sukob Rusije i Ukrajine u tijeku", istaknuli su analitičari u Westpacu u osvrtu na situaciju na tržištu.
Dnevnik.ba