"Zabrinuti smo da će uredba usvojena 27. prosinca negativno utjecati na srpsku zajednicu na Kosovu", stoji u odgovoru glasnogovornika veleposlanstva SAD-a na Kosovu za Radio Slobodna Europa te se dodaje da se Vlada Kosova trebala konzultirati sa zajednicama koje ova odluka pogađa i osigurati dovoljno vremena za provedbu odluka kako bi se ublažio njihov utjecaj na građane.
Također SAD su pozvale Kosovo da ispuni svoju obvezu oko uspostavljanja Zajednice srpskih općina jer je to primarni mehanizam kroz koji bi Srbija mogla transparentno pružati financijsku potporu institucijama i pojedincima u sklopu kosovskog pravnog okvira.
Odluka kosovske središnje banke (CBK) da će od 1. veljače jedina dopuštena valuta na Kosovu biti euro izazvala je niz reakcija pa je i Europska unija zatražila od čelnika Kosova da objasne odluku o ukidanju dinara.
Platni promet Srbije u kontinuitetu funkcionira na Kosovu u većinskim srpskim sredinama i nakon ratnih sukoba 1999. godine, a dinari su u opticaju u trgovini, srpskim institucijama, ugostiteljstvu i ostalim privatnim uslužnim djelatnostima, dok se u dinarima isplaćuju i plaće i mirovine.
Direktor Ureda za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković drži da je kosovska središnja banka takvu odluku donijela kako bi pojačala egzodus Srba s Kosova.
Dnevnik.ba