StoryEditor
o krizi u BiH

Čolak: Nijedna presuda Europskog suda ne traži ukidanje etničkog predznaka, postoje politike koje žele zadržati status quo

Piše desk  /  07.10.2021., 19:02h
Bariša Čolak, izaslanik u PS BiH, iz HDZ BiH danas je za N1 govorio o aktualnim političkim prilikama i odnosima na domaćoj i regionalnoj sceni.

O posljednjim navodima o nasilju nad migrantima na hrvatskoj granici, Čolak je kazao da treba svaki incident pomno istražiti.

“Dakako da treba, svaki incident treba pomno istražiti i utvrditi odgovornost te sankcionirati počinitelje i one koji stoje iza toga. Meni je jako teško komentirati jer vjerujem da ne znam više nego vi. Treba utvrditi zašto je takvo nešto napravljeno i na takav način”.

Dodao je da se nalazimo u jednoj od najvećih kriza od Daytona do danas.

“Sada je to do institucija, što će koja napraviti ne znam ali vidite i sami kakvo je stanje u institucijama. Sve je u izvjesnom zastoju, mi se nalazimo u jednoj od najvećih kriza od Daytona do danas. Nadam se da će početi s radom institucije jer je bez toga iluzorno očekivati bilo kakav napredak“.

“Svjedoci smo činjenice da jedan broj zemalja EU i nije baš za proširenje, pa ako je i suditi po izjavi gospođe Merkel i rekla da ni njoj nije prihvatljiv sam datum pristupanja, svaka zemlja koja želi pristupiti EU treba ispuniti određene kriterije”.

Da li je to vlastima u BiH samo izgovor?

“Ma ne, apsolutno ne. Ja ponavljam, oni koji su bili realni promatrači mogli su to znati prije mjesec, dva ili tri da će stanje biti ovakvo. Ono što ohrabruje jeste da su ovakvi sastanci učestali. Sada imamo tu odgovarajuću financijsku injekciju, vidjet ćemo koliko će to doprinijeti popravljanju odnosa. Prilike nisu dobre ne samo u BiH, nego i kod naših susjeda“, kazao je Čolak.

“Radilo se o sastanku na jednom međunarodnom skupu, na jednom susretu. U ovakvoj jednoj političkoj i svakoj drugoj krizi nije na odmet da su to rekli neki drugi, ne samo susjedi”.

Stezanje obruča oko pregovora o izbornom zakonu?

“Nijedna presuda Europskog suda ne traži ukidanje etničkog predznaka kao i što ne traži bilo kakvu vladavinu većine, nego da se harmoniziraju odnosu između konstitutivnih naroda i svih drugih u BiH. Radi se o tri konstitutivna naroda, to je u različitim oblicima, imenici ili pridjevu kada su u pitanju Bošnjaci, odnosno Hrvati u samom Ustavu najmanje istaknuto 16 puta“.

Možete li se sami dogovoriti?

“Ja mislim da bi najbolje bilo kad bismo mogli sami, ali treba biti objektivan i reći da to neće ići bez određene vrste medijacije međunarodnih predstavnika ovdje. Bez toga naprosto neće ići, postoje politički akteri u ovoj državi kojima nije stalo da se bilo što promijeni”, kazao je.

“One politike koje nastoje da se ništa ne promijeni nažalost žele zadržati status quo, ali ne znam koliko su svjesni činjenice da time štete ne samo Hrvatima u BiH nego po mom sudu rade izravno protiv BiH”.

Dodao je da je jedino rješenje razgovor.

“Mislim da je jedino rješenje razgovor, dogovor i prihvaćanje rješenja o kojima smo se usuglasili ako nemamo nekih boljih rješenja u kojima se možemo usuglasiti”.

Dnevnik.ba

03. studeni 2024 13:53