StoryEditor

Trumpovo „zatišje pred buru“ je poruka Iranu i Sjevernoj Koreji

Piše Ana Krezo  /  09.10.2017., 03:10h

Sjeverna Koreja i Iran testiraju mjere predsjednika Trumpa kako bi vidjeli koliko ga mogu provocirati  i kako se mogu izvući s time. Sjeverna Koreja nastavlja s ispitivanjem nuklearnog oružja i projektila s velikim dometom i prijeti da će pokrenuti nuklearni napad na Ameriku i njezine saveznike koji bi mogli ubiti milijune. Iran se vjerojatno bavi aktivnostima koje bi mogle pridonijeti dizajnu i razvoju njihovog nuklearnog eksplozivnog uređaja, piše Gatestone.

Ako se ta zabrinjavajuća djelovanja dviju nacija nastave, dogodit će se oluja. I kao što je Trump kao kandidat rekao tijekom svoje kampanje za Bijelu kuću, neće reći neprijateljima Amerike kakva oluja ih očekuje - samo da on neće dopustiti trenutne trendove koji ugrožavaju nacionalnu sigurnost SAD-a i  sigurnost njenih saveznika.

Predsjednik Trump mora donijeti neke teške odluke: hoće li se i dalje oslanjati na ekonomske sankcije koje izgleda da ne djeluju protiv Sjeverne Koreje; i hoće li odbiti priznavanje iransku suglasnosti s lošim nuklearnim sporazumom i zahtijevati dodatna ograničenja za opasne i provokativne aktivnosti Islamske Republike.

Predsjednik Trump mora do 15. listopada odlučiti hoće li potvrditi iransko poštivanje nuklearnog sporazuma, koji je osmišljen s namjernom da se ograniči razvoj nuklearnog oružja sljedećih nekoliko godina. Vijesti  kažu kako se očekuje da će Trump odbiti izvršiti takvu potvrdu.

Američka politika prema Iranskoj i Sjevernoj Koreji usko je povezana, jer mora spriječiti Iran da se pridruži nuklearnom klubu i da postane još jedna, još opasnija verzija Sjeverne Koreje.

Tužna stvarnost je da će čak i ako se Iran pridrži odrednica nuklearnog sporazuma, i dalje moći razviti sposobnost izgradnje golemog nuklearnog arsenala u relativno kratkom vremenu. To je temeljni nedostatak sporazuma.

I Iran tvrdi da nuklearni spor dopušta odbijanje Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA) da provjeri vojne objekte. To je dovelo do IAEA zaključka da ne može osigurati svijetu da Iran ne planira i ne razvija nuklearni arsenal s projektilima koje mogu isporučiti američkim saveznicima u Srednjem istoku i Europi, a uskoro i SAD-u.

Sve što Iranci moraju napraviti kako bi postali nuklearna sila jest nastaviti centrifugirati. Nuklearni sporazum, koji je postignut s Obaminom administracijom 2015., omogućit će im da to učine za nekoliko godina.

Dakle, sviđalo se to nama ili ne, dolazi oluja. Hoće li ta oluja biti diplomatska, ekonomska ili vojna, ovisi o čelnicima Sjeverne Koreje i Irana. Ako odluče pregovarati o ograničenjima za sve opasnije aktivnosti, mogu izbjeći druge bolnije mogućnosti.

Američke vojne opcije jesu i moraju uvijek biti posljednje sredstvo. To je najgora moguća opcija, pored Irana s razvojem nuklearnog arsenala i Sjeverne Koreje koja razvija nuklearni sustav za ispaljivanje koji može dosegnuti do američkih metropola i izbrisati glavne američke gradove.

S fanatičnim diktatorima poput onih koji kontroliraju Sjevernu Koreju i Iran, ne možemo se osloniti na ograničavanje i sprečavanje kao prihvatljivu politiku kako bi ih spriječili da koriste nuklearno oružje, kao što se godinama radilo sa Sovjetskim Savezom i Kinom.

Stoga predsjednik Trump si ne može priuštiti čekanje i ne poduzimanje ničega, jer Iran i Sjeverna Koreja bivaju sve jači i postaju sve veće i veće prijetnje. On mora učiniti nešto - sada. Priroda onoga što je učinjeno i kakva to oluja može biti, ovisi o neprijateljima.

Dnevnik.ba

26. travanj 2024 04:28