Helez je posjetio najvažnije adrese – Bijelu kuću, State department, Vijeće za nacionalnu sigurnost i Pentagon.
- Nema ništa od otcjepljenja RS, jednoglasan je stav svih mojih sagovornika. Nitko ne smije narušavati teritorijalni integritet i suverenitet BiH. SAD pomno prate događaje u regiji i BiH i imaju spreman odgovor u slučaju takvih pokušaja. Zato bih predložio svima koji zagovaraju takve gluposti da se vratimo poslu, da zajedno radimo da nam bude svima bolje – i Srbima, i Hrvatima, i Bošnjacima. Da se ne svađamo bez veze, jer sigurno je da će svatko tko to želi uraditi naići na žestok odgovor. Tu nema nikakve dileme - kazao je Helez.
Paket pomoći
On je ranije istaknuo da će BiH sigurno postati članica NATO-a te da za taj korak postoji spremnost unutar Alijanse. U međuvremenu, BiH očekuje značajnu pomoć država članica, a na osnovu zaključka sa Samita NATO-a u Madridu, koji je održan u lipnju prošle godine.
- Taj paket pomoći od 54 milijuna eura osigurat će države NATO-a bilateralno. One iz svojih budžeta izdvajaju sredstva do tog iznosa. U tom paketu je devet projekata u segmentu obrane i tri u oblasti sigurnosti. Između ostalog, radi se o opremi za zaštitu od cyber napada, a ima i neke opreme o kojoj ne mogu govoriti - istakao je Helez.
Uspješna suradnja
Tijekom posjeta SAD Helez se susreo i s civilnim i vojnim zvaničnicima savezne države Merilend, s kojom naša zemlja već dva desetljeća ima uspješnu suradnju u okviru Programa državnog partnerstva (SPP).
Prvi put, kaže Helez, domaćinima su predočeni i projekti suradnje u različitim oblastima, od zdravstva i transplantacije organa, razmjene studenata, privrede, posebno namjenske industrije, do kulture.
Dnevnik.ba