"Na ovaj Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, zahtijevamo hitno zaustavljanje institucionalnog nasilja nad ženama! Zahtijevamo ostavke ravnatelja KBC-a Osijek i ministra zdravstva koji je dozvolio ovakvo stanje zbog slučaja iz Osijeka te odgovornih u Hrvatskoj liječničkoj komori", priopćile su zajedno udruge.
U osječkoj bolnici radio je liječnik optužen za silovanje pacijentice dok se vodio kazneni postupak protiv njega i više od pola godine nakon prvostupanjske presude. Uklonjen je iz bolnice tek nedavno nakon medijskog pritiska uslijed reakcija ženskih organizacija iz Osijeka i nove prijave za napad na još jednu ženu.
Udruge su upozorile kako slučaj iz Osijeka nije izoliran i nije jedini te traže hitno usvajanje zakonskih izmjena i pravilnika koji bi onemogućili ovakve slučajeve u budućnosti, poput izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
Ona bi obvezala ravnatelje zdravstvenih ustanova da privremeno suspendiraju osobu protiv koje se vodi kazneni postupak za određena kaznena djela, uključujući ona protiv spolne slobode, ona povezana s rodno uvjetovanim nasiljem i kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.
Traže i izmjenu Zakona o liječništvu, uvođenjem odredbe o privremenom oduzimanju odobrenja za samostalni rad liječnicima protiv kojih se vodi kazneni postupak za ta kaznena djela do pravomoćnosti sudske odluke.
Traže i sustavan pristup borbi protiv nasilja nad ženama - usvajanje nacionalne strategije i donošenje zakona protiv svih oblika nasilja nad ženama te njihovu strogu provedbu.
Udruge traže i transparentnost u sudskim postupcima i javno objavljivanje presuda za nasilje nad ženama, uključujući slučajeve femicida.
Udruge su navele i kako slučaj iz Osijeka odražava dublje probleme unutar sustava - institucionalno nasilje nad ženama koje ih dodatno zastrašuje i ponižava u trenucima kada im je potrebna liječnička pomoć.
"Institucije, umjesto da štite žrtve, često štite nasilnike. Primjeri su mnogobrojni - silovatelji i dalje rade u bolnicama, nasilje nad ženama se kažnjava novčanim kaznama, a suđenja za femicid i druga teška kaznena djela su zatvorena za javnost, čime se umanjuje ozbiljnost počinjenih zločina", navele su udruge.
Udruge zato pozivaju sve da se 20. rujna pridruže simboličnoj javnoj akciji u Zagrebu, Osijeku, Križevcima, Rijeci, Korčuli, Virovitici, Pakracu, Vukovaru, Belom Manastiru, Šibeniku, Korenici, Trogiru, Glini i Bjelovaru.
Dnevni.ba