"Prilagođeni plan trenutno iznosi sedam milijuna hektara. Zapravo smo prepolovili (početni plan). Bit će manje kukuruza", rekao je Leščenko u utorak za Reuters. "Imamo velike zalihe kukuruza, ali kako ga kasnije izvoziti, vrlo je teško pitanje", dodao je. Rekao je i da bi poljoprivrednici u ovoj godini mogli zasijati do 3.3 milijuna hektara kukuruza, u odnosu na 5.4 milijuna hektara u 2021. godini, prenosi Index.
Ministarstvo je po njegovim riječima pozvalo poljoprivrednike da siju više jare pšenice, heljde, zobi, prosa i jarog ječma. Ministar nije naveo kolika je površina zasijana tim kulturama, rekavši tek da bi oskudne padaline mogle naštetiti sjetvi.
"Danas je u prvom planu pitanje sigurnosti hrane", zaključio je ministar.
Nestabilna situacija
Ukrajina je prošle godine zasijala samo 176.000 hektara jare pšenice jer tradicionalno uzgaja ozimu pšenicu. Leščenko je rekao da su poljoprivrednici zasijali ukupno 6.5 milijuna hektara ozime pšenice za žetvu u 2022., ali bi požnjevena površina mogla iznositi samo oko četiri milijuna hektara zbog rata u mnogim dijelovima zemlje.
Odbio je prognozirati žetvu žitarica u 2022. godini jer se "situacija nije u potpunosti stabilizirala".
"Područje zahvaćeno neprijateljstvima stalno se pomiče, a mi se nadamo da će se situacija ipak promijeniti, da će biti sklopljen mir i da ćemo moći zasijati barem kasne usjeve na ratnim područjima", izjavio je ukrajinski ministar.
Ukrajina je veliki svjetski proizvođač i izvoznik poljoprivrednih proizvoda, ističe Reuters, a neprijateljstva bi mogla oštro smanjiti žetvu u 2022. i izvoz u sezoni 2022./2023. U 2021. godini proizveli su rekordna 84 milijuna tona žitarica, a isprva se očekivalo da će u inozemstvo izvesti 65 milijuna tona, uključujući 25.3 milijuna tona pšenice i 40 milijuna tona kukuruza.
Zelenskij: Glad prijeti diljem svijeta
Ukrajinska konzultantska tvrtka za poljoprivredu APK-Inform procijenila je prošlog vikenda da izvoz pšenice u ovoj sezoni neće premašiti 18.3 milijuna tona i da bi od ožujka do lipnja moglo biti prodano samo 200.000 tona.
Ukrajina je zbog invazije već obustavila izvoz raži, zobi, prosa, heljde, soli, šećera, mesa i stoke i uvela dozvole za izvoz pšenice, kukuruza i suncokretovog ulja. Vlada po Leščenkovim riječima razmatra ukidanje obaveze pribavljanja dozvola za izvoz kukuruza i suncokretovog ulja s obzirom na dostatne zalihe.
Predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je u utorak talijanskom parlamentu da bi ruski napad na Ukrajinu mogao izazvati glad u zemljama širom svijeta, navodi Reuters.
Dnevnik.ba