“Ja neću nuditi pare kao Srđan Puhalo jer smatram da (kroz poreze) sasvim dovoljno plaćamo institucije da rade na utvrđivanju činjenica ( za to svaki mjesec dobivaju platu i do sada su imali priliku objaviti svako ime ubijenog ljudskog bića, datum, okolnosti i mjesto gdje je osoba ubijena i sahranjena ili se vodi kao nestala). Napravljena je knjiga mrtvih koja govori da je u Sarajevu ubijeno duplo manje djece nego što mediji i političari koriste u svojim govorima. Za mene je i jedno jedino ubijeno u Sarajevu ili bilo gdje drugo – previše! Ne razumijem u čemu je problem da dobijemo spiskove na uvid? Izvrstan tekst Edina Ramulića! Srđane, odlično postavljeno pitanje! Trebali smo ga mi u Sarajevu prvi postaviti. Hvala ti”, napisala je Žbanić, prenosi N1.
Priču o broju ubijene djece tijekom opsade Sarajeva pokrenuo je politički analitičar i psiholog Srđan Puhalo koji je na svom Twitter profilu prozvao nadležne da “dokažu da je u Sarajevu ubijeno 1.601 dijete ili da prestanu koristiti taj broj”.
Ovaj status Srđana Puhala izazvao je brojne reakcije, a analitičaru su čak stizale i prijetnje smrću koje je udruženje BH novinari žestoko osudilo.
Žbanić je također na svoj post dobila dosta negativnih komentara.
Objava proslavljene redateljice ukaz je na nerad institucija u BiH, koje su masno plaćene, a ne rade puno po pitanju dokumentiranja zločina i publiciranja dokumenata koje će o zločinima u BiH posvjedočiti i narednim generacijama, pa i sudovima.
Tijekom opsade Sarajeva prema dokumentima Udruženja ubijeno je 1.601 dijete, a mnogo više ih je osakaćeno i ranjeno.
Dnevnik.ba