Podaci o poginulima su dramatični, preko 500 poginulih, barem dvostruko ranjenih, a tisuće civila panično bježi prema Bejrutu.
- Ova operacija je vojni nastavak je briljantno izvedene obavještajne operacije koja je aktivirala prerađene pejdžere i sustave komunikacije Hamasa i praktički u nekoliko sekundi iz borbenog djelovanja izbacila brigadu zapovjednog sastava Hezbolaha. Kompromitiran je zapovjedni sustav Hezbolaha. Čim imate tako nešto, možemo govoriti da je takva struktura gotovo paralizirana. Sustav zapovijedanja i vođenja trenutno ne funkcionira, barem ne na srednjoj i taktičkoj razini. Produkt svega toga je u vojnoj operaciji. Logično je da će nastaviti s borbenim djelovanjem i nastojati to iskoristiti na terenu, zbog toga ovi intenzivni napadi Izraela na područja Hezbolaha, rekao je Marinko Ogorec, vojni analitičar, u emisiji "Studio 4".
Unatoč najavama žestokog odgovora, Iran i dalje stoji po strani. Ogorec ističe kako Teheran očito kalkulira.
- Još nema ni verbalne reakcije, osim standardnih osuda i podrške Hezbolahu. Mislim da Teheranu u ovom trenutku ne odgovara eskalacija borbenih djelovanja na području Bliskog istoka niti mu odgovara širenje takvog sukoba. Teheran je trenutno zauzet izgradnjom svog nuklearnog programa. Teško je o tome išta reći, ne postoje konkretni podaci. Ako uz pomoć Rusije s kojom su se u zadnje vrijeme zbližili pokušavaju realizirati svoj vojni nuklearni program, što je vrlo upitno, onda se možemo očekivati da će svijet u dogledno vrijeme imati i desetu zemlju koja ima nuklearno oružje, rekao je Ogorec.
Stižu osude Izraela iz cijelog svijeta, pa čak i od strane saveznika SAD-a, ali oni nastavljaju sa svojom vojnom kampanjom.
- SAD se možda verbalno distancira, ali u slučaju bilo kakve potrebe, oni će vojno pomoći Izraelu, to rade cijelo vrijeme. Izrael je strateški saveznik SAD-a praktički od njihova nastanka i ta se situacija neće promijeniti. Ni jedna politika SAD-a to neće promijeniti. Tu neće biti iznenađenja, istaknuo je Ogorec.
Dodao je kako Libanonci ne žele biti ono što su bili stanovnici Gaze.
- Stanovnici Gaze bili su živi štit Hamasovcima. Libanonci to ne žele biti kod Hezbolaha i zbog toga jesu tako velike migracije stanovnika prema Bejrutu i sjeveru Libanona, rekao je.
Pavle Kalinić, stručnjak za sigurnost, rekao je kako Izrael još nije spreman za kopnenu ofenzivu.
- Treba im vremena, treba im dodatna mobilizacija, treba im prebacivanje težišta s juga na sjever. Netanyahu je na prvo mjesto stavio sebe, na drugo svoju obitelj, na treće Izraelce, na četvrto je stavio Židove izvan Izraela, a taoci su odavno otpisani. Odavno je mogao biti potpisan sporazum, ali Netanyahu ga ne želi potpisati, nego želi nastaviti rat jer zna da je u suprotnome njegovo vrijeme isteklo, rekao je Kalinić.
Uvjeren je da će se situacija i dalje komplicirati.
- Izrael sa svojom snagom nije mogao izdržati dulje od šest mjeseci bez američke pomoći. Sve ovo što radi, Izrael ne bi mogao raditi da Amerikanci ne stoje iza njih rekao je.
Dnevnik.ba