Vojni analitičar: "Rusi imaju veću pomoć od S. Koreje nego Ukrajina od EU"
Vojni analitičar s portala Obris Igor Tabak u N1 Newsnightu komentirao je situaciju u Ukrajini, gdje Rusi preuzimaju inicijativu i sve podsjeća na prošlu zimu. Dojam je da se sve to događa jer izostaje pomoć Zapada, ali i zato što ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nije spreman prihvatiti goleme ljudske gubitke, dok ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu to nije problem.
"Rekao bih da se radi o kombinaciji svega pomalo. Jako puno toga što je obećano sa Zapada ili nije stiglo ili stiže sa zakašnjenjem. To su problematične stvari i s vremenom su se nagomilale. U krajnjoj liniji i ponašanje Rusa se nije ostvarilo. Puno ljudi je očekivalo da ako krene odlučniji ukrajinski napad, ruska obrana će se rasuti i da će početi bježati. To se nije dogodilo", rekao je Tabak pa nastavio:
"Utvrdili su se, jako dobro su se pripremili, a ispred sebe su ostavili mnogo mina. Također, bespilotne letjelice su učinile veliku prevagu. Tako nešto se nikad nije vidjelo na bojištima, ta količina preciznog naoružanja, koje može uletjeti ne samo u rovove nego i bunkere. Vidjeli smo valove letjelica u kojima prvi razara vrata, a drugi potom dižu zgrade u zrak. Tako nešto se nije očekivalo."
Ukrajinci su iz svega nešto naučili, pitanje je jesu li i na Zapadu. Nažalost, sad se, potpomognuta ruskom propagandom, stvara percepcija da Ukrajina neće uspjeti osloboditi okupirana područja čak ni da dobije sve što traži.
"Neugodno mi je slušati priče o zamoru Ukrajinom, o kojem se priča u krajevima koji su najdalje od ratišta. Ukrajina nema luksuz biti umorna, kao što ruske vlasti ne pokazuju ideju da bi prestale ili se umorile. Onda, naravno, dolazimo do svih tih obećanja, gdje je, recimo, a to je neugodno, Sjeverna Koreja dala više vojne pomoći Rusiji nego cijela Europska unija Ukrajini", ističe Tabak.
Obećanje o milijun granata
Europa svejedno obećava milijun granata, no dok se to ne dogodi, Rusi dobivaju na vremenu i iskorištavaju prednosti tijekom zime.
"Manje je obećanja, posebno teške tehnike. Skladišta vozila i naoružanja otprije 20, 30 ili 50 godina su se ispraznila. Tu se vidjelo koliko je vojna roba potrošna u jednom velikom vojnom sukobu. Zato je bitna politička volja. Bojim se da obećanje o milijun granata neće moći biti ispunjeno. Europska unija i NATO dugo su bili kratki na raketnim i protuzračnim sustavima, a to je problem koji se osjeća", zaključio je Igor Tabak.
Dnevnik.ba