

Vlada FBiH će propisivati kontrole cijena u slučaju inflacije, nestašice ili prirodnih nesreća
U slučajevima kada, prema objavljenim podacima Federalnog zavoda za statistiku, indeks potrošačkih cijena na malo bude veći od 5 posto (godišnja inflacija), Vlada Federacije BiH će na prijedlog Ministarstva trgovine propisivati privremene mjere kontrole cijena, piše Večernji list BiH.
Isto će se provoditi i u slučaju proglašenja stanja prirodne i druge nesreće, nestašice dobara nužnih za potrebe gospodarstva i opskrbe stanovništva, kao i radi utvrđivanja prodajnih cijena proizvoda iz robnih rezervi, koji se koriste za intervenciju na tržištu. Riječ je o mjerama koje bi u idućem razdoblju potrošače u Federaciji BiH trebale zaštititi od drastičnog rasta cijena, a propisuje ih novi Zakon o kontroli cijena koji je trenutačno u formi nacrta, a svoje prijedloge i sugestije na njega, prije daljnje parlamentarne procedure, mogu dati svi zainteresirani.
Javna rasprava
Naime, Federalno ministarstvo trgovine priopćilo je kako je u tijeku javna rasprava o nacrtu Zakona o kontroli cijena.
- Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je na 16. redovitoj sjednici obvezao predlagača da provede javnu raspravu u trajanju od 60 dana te da prilikom izrade prijedloga zakona ima u vidu primjedbe, prijedloge i sugestije iznesene u javnoj raspravi, kao i one koje su dostavljene ili će biti dostavljene u pisanoj formi. Federalno ministarstvo trgovine objavilo je nacrt Zakona o kontroli cijena na svojoj mrežnoj stranici i poziv svim zainteresiranim stranama da pošalju prijedloge i sugestije - navedeno je iz ovog ministarstva.
Dodaju da zainteresirani svoje prijedloge i sugestije mogu slati na e-mail kabinet@fmt.gov.ba ili na adresu Federalnog ministarstva trgovine (Ulica dr. Ante Starčevića bb, 88 000 Mostar) te da i time aktivno sudjeluju u kreiranju što boljeg teksta zakona.
Kako se navodi u nacrtu ovog zakona, kao privremene mjere kontrole cijena mogu se za pojedine proizvode i usluge propisati određivanje najviše razine cijena, određivanje fiksne cijene, pri čemu gospodarski subjekti ne mogu vršiti promet po višoj ili nižoj cijeni, potom zadržavanje cijena na zatečenoj, odnosno određenoj razini (zatečene cijene). Također, kao privremene mjere kontrole predviđeno je vraćanje cijena na prethodnu razinu, davanje suglasnosti na cijene, odnosno tarife, potom utvrđivanje marži u trgovini (kalkulativne cijene), zatim obavještavanje o promjeni cijena i marži za proizvode i usluge (evidencija cijena).
Podzakonski propis
Uz navedeno, uvodi se obveza redovitog ili povremenog slanja podataka o cijenama i maržama za određene vrste proizvoda i usluga. Federalni ministar trgovine će podzakonskim propisom odrediti za koje proizvode i usluge bitne za životni standard stanovništva gospodarski subjekti dostavljaju obavijesti o cijenama i maržama radi praćenja te podatke koje te obavijesti sadrže, kao i rokove te način dostavljanja tih podataka. - Mjere koje predlaže Ministarstvo mogu trajati dok traju poremećaji na tržištu koji se ne mogu otkloniti mjerama ekonomske politike, a najdulje šest mjeseci. Iznimno, Vlada može obnoviti mjeru za još šest mjeseci u cilju ostvarenja učinka propisane mjere - stoji u nacrtu Zakona o kontroli cijena.
Također, privremene mjere kontrole cijena određivat će Federacija, osim u slučaju proizvoda grafičke industrije, cijena lokalnih novina, prijevoza putnika između dviju i više općina iste županije, jezerskog i riječnog prometa i usluga u oblasti obrazovanja i zdravstva, za što će biti zadužene županije. Istim propisom navodi se da će za kontrolu cijena stambeno-komunalne djelatnosti, uključujući i stambenu izgradnju i uređenje naselja i prostora, prijevoz putnika i robe u gradskom i prigradskom prometu, pretovarne usluge i usluge javnih skladišta, tržnica na veliko i tržnica na malo biti u nadležnosti općina i gradova.
Dnevnik.ba