Pismo zastupnice Vidović Krišto prenosimo u cijelosti:
“Poštovani gospodine Jandrokoviću,
Optužnica Europskog tužiteljstva protiv bivše ministrice Gabrijele Žalac utvrdila je da je predsjednik Vlade Andrej Plenković izravno uključen u korupcijonaški slučaj nabavke software-a za ministarstvo kojega je vodila gospođa Žalac.
U optužnici se opisuje da je sporni software prezentiran osobno premijeru Plenkoviću u zgradi Vlade RH. Činjenica da je predsjednik vlade sudjelovao u izboru tehničkog pomagala za jedno ministarstvo dokazuje njegovu upetljanost u sam slučaj.
Dokaz da je Hrvatska u ovom slučaju izložena svojevrsnoj ustavnoj blokadi jest djelovanje DORH-a, koje je protivno ustavnim i zakonskim odredbama otvoreno pokušavalo prikriti ovu bezočnu korupciju.
Slijedeće radnje dokazuju protuustavno djelovanje DORH-a:
– nabavu software-a, kojeg je ministrica Žalac nabavila po 300% većoj cijeni, USKOK i DORH proglasili su neupitnim i odbacili kaznenu prijavu.
– DORH je raspolagao identičnim informacijama kao i Europsko tužiteljstvo te nije otvorio istragu ni protiv Gabrijele Žalac, ni protiv predsjednika vlade Andreja Plenkovića, iako je zato bio zakonom obvezatan.
U Ustavu RH, u članku 121. a određeno je:
”Državno odvjetništvo je samostalno i neovisno pravosudno tijelo ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela, poduzimati pravne radnje radi zaštite imovine Republike Hrvatske te podnositi pravna sredstva za zaštitu Ustava i prava.”
Iz hrvatskog Ustava nedvojbeno proizlazi obveza DORH-a štititi imovinu RH i sprječavati korupciju. Iz opisanog djelovanja, pak, svjedočimo da DORH ne djeluje po Ustavu i zakonu već, suprotno svojim obvezama, štiti korupciju te nanosi štetu hrvatskim grđanima.
Upravo je korupcija razlog nevjerojatno visokih cijena u Hrvatskoj, niskih plaća, te opće društvene nepravde koja je glavni uzročnik raseljavanja hrvatskih građana.
Hrvatski sabor kao najviše predstavničko tijelo dužan je reagirati na činjenicu da je predsjednik hrvatske vlade od strane Europskog tužiteljstva razotkriven da je sudjelovao i štitio korupciju na najvišoj razini u Državi Hrvatskoj.
Slijedom navedenog zahtjevam da dopunite Dnevni red sjednice Hrvatskog sabora s točkom
”Izviješće predsjednika vlade o nabavi software-a opisanog u optužnici Europskog tužiteljstva”.
Kao što Vam je poznato, temeljna vrijednost Europske unije jest funkcionalna vladavina prava. Aktualni slučajevi u državama Europske unije, počevši od austrijskog kancelara Sebastiana Kurza, njemačkog ministra financija Christiana Lindnera, francuskog predsjednika Emmanuela Macrona te ostavke vlade Slovačke Republike, jesu primjeri efikasnog djelovanja tijela državne vlasti protiv bezakonja i korupcije.
Slijedom navadenih primjera i tijela državne vlasti u Hrvatskoj, u ovom slučaju Hrvatski sabor, dužna su trenutačno djelovati u sprječavanju zlouporaba i zaštiti interesa Države Hrvatske i njezinih građana.
Upravo je Europsko tužiteljstvo u svojoj tužbi dokazalo da je hrvatska vlada glavni generator divljačke korupcije kojoj svjedočimo u Hrvatskoj.
Stoga je Hrvatski Sabor dužan trenutačno djelovati na zaštiti hrvatskog Ustava i zakona, a bilo koja isprika za ne djelovanje značit će sudjelovanje u zaštiti korupcije i bezakonja”, zaključuje Vidović Krišto.
Dnevnik.ba