Za prosječan stan u Beogradu od 50 kvadrata u novogradnji treba izdvojiti i do 120.000 eura. Kada je o starogradnji riječ, cijena je od 100.000 do 115.000 eura. Beograd je lider u cijeni kvadrata u odnosu na gradove u regiji, a najbliži mu je Zagreb, gdje kvadrat stana stoji približno isto kao u srpskoj prijestolnici. Treba imati u vidu prosjek plaće u Hrvatskoj, koji je daleko veći nego u Srbiji.
Kvadrat stana u centru Zagreba u prosjeku stoji i do 2.400 eura.
U Sarajevu je, međutim, cijena nešto niža – kvadrat u centru grada u prosjeku stoji 1.838 eura.
Kvadrat dvosobnog stana u centru Podgorice stoji 1.550 eura, u centru Skoplja 1.400 eura.
Za sve navedene cijene treba imati u vidu da variraju u odnosu na ponudu i da se mijenjaju u relativno kratkom vremenskom periodu.
Prema informacijama objavljenim na sajtu 4.zida.rs, cijena kvadrata u Beogradu je 2.429 eura, dok podaci RGZ-a ističu cijenu od 1.981 eura po kvadratu. Riječ je o nekretninama u novogradnji.
Što se tiče starogradnje, prema podacima sajta 4zida, kvadrat stoji 2.321 eura, dok podaci RGZ-a ukazuju na cijenu od 1.459 eura.
Ponuda stanova u glavnom gradu Crne Gore je šarolika. Cijenu, dakako, diktira blizina centru grada, a ponuda u oglasima zgleda ovako:
Stan od 50 kvadrata u prosjeku košta 77.500 eura.
Ova nekretnina uključuje jednu spavaću sobu, modernizirano grijanje i jedno parking mjesto.
Treba napomenuti da su nekretnine u Crnoj Gori u prosjeku skuplje za oko 30% u odnosu na 2020. godinu.
Stan od 50 kvadrata u centru Skoplja, s dvije spavaće sobe, prostorom za ostavu, dnevnom sobom i kupatilom stoji 70.000 eura.
Ova konkretna nekretnina pripada starogradnji, a navedeno je da je riječ o centralnom grijanju.
Među oglasima novinari su pronašli i kompletno renovirane stanove, i to čak s tri sobe po cijeni od 84.000 eura.
U glavnom gradu BIH primjetan je nagli skok cijena nekretnina. Bilo je teško naći ponudu koja je iole pristupačna.
Uglavnom, dvosoban stan od 50 kvadrata s balkonom uspjeli su pronaći po cijeni od 91.900 eura.
Riječ je o stanu na drugom katu.
Investitori izražen rast rasta cijena novogradnje opravdavaju poskupljenjem građevinskog materijala i radne snage.
Prema pisanju hrvatskih medija, posljednjih godinu dana cijene nekretnina u Zagrebu porasle su za 30%, a nerijetko se u oglasima može naći kvadrat koji stoji i 8.000 eura.
Naći stan relativno pristupačne cijene jako je teško.
Nekretnina od 50 kvadrata stoji 120.000 eura.
Riječ je o stanu koji je vrlo blizu centru, a jednostavna arhitektonska rješenja dovela su do maksimalne iskorištenosti prostora koji ima dvije spavaće sobe, dnevnu sobu, kupatilo, kuhinju i trpezariju.
"Ključan je odnos cijene kvadrata i visine zarade"
„Svjedoci smo da cijene nekretnina u Srbiji rastu, pogotovo kad je riječ o većim gradovima. Rast cijena bilježe i novogradnja i starogradnja“, kaže Jasmina Gavrilov Dražić ispred „4 zida“.
Dodaje da podaci pokazuju da je srpska prijestolnica u europskom vrhu kada je riječ o cijeni kvadrata, ali da je glavna polazna točka odnos cijene nekretnina i prosječnih plača.
„Istraživanje Deloitte Property Index 2022 usporedilo je prosječne cijene nekretnina i prosječne plate, a obuhvatilo je 23 zemlje. Istraživanje je pokazalo da je, s prosječnom cijenom od 1.520 eura, Srbija i dalje među državama Europe u kojima su stanovi povoljniji. Međutim, iako je cijena kvadrata niža nego u većini europskih gradova, teže ga je kupiti, upravo zbog odnosa cijena nekretnina i prosječnih zarada“, kaže sugovornica Nove.
Istraživači su izračunali da je stanovniku Srbije, da bi kupio stan od 70 kvadrata, potrebno 11,5 prosječnih bruto plaća.
Prema podacima ovog istraživanja, najnižu cijenu novogradnje ima Bosna i Hercegovina s prosječnom cijenom od 974 eura po kvadratnom metru, a ispred Srbije je još samo Rumunjska u kojoj prosječan kvadrat stoji 1.266 eura.
Kolike su prosječne plaće u okruženju?
Za godinu dana prosječna neto plaća u Hrvatskoj porasla je za 586 kuna, a u lipnju je iznosila 7.690 kuna, odnosno 1.020 eura po tečaju.
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća u Bosni i Hercegovini u lipnju ove godine iznosila je 1.126 konvertibilnih maraka (575,8 eura) i nominalno je viša za 8,1 posto u odnosu na prosinac prošle godine.
Prosječna mjesečna neto zarada po zaposlenom u Sjevernoj Makedoniji iznosila je u travnju 505,6 eura, prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Stan od 50 kvadrata – usporedna analiza cijena u gradovima regije
Beograd 120.000 eura
Zagreb 120.000 eura
Sarajevo 91.800 eura
Skoplje 84.000 eura
Podgorica 77.500 eura
Dnevnik.ba