Predstavnici Njemačke, Austrije, Češke, Slovenije, Hrvatske, BiH, Slovačke, Mađarske, Srbije, Crne Gore, Ukrajine, Rumunjske, Bugarske i Moldavije okupili su se u slovačkom gradu Košicama. Njihov forum organiziran je u sklopu Strategije Europske unije za regiju Dunava (EUSDR), okvira za razgovor i suradnju država iz tog područja.
Većina ministara sudjelovala je na sastanku online te usvojila zajedničku deklaraciju, zakonski neobvezujući dokument kojim usklađuju svoje politike. “Intenzivirat ćemo napore u smanjenju ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima pomoću diverzifikacije izvora energenata i dobavnih pravaca”, piše u deklaraciji napisanoj na četiri stranice.
Energetska tranzicija
Podunavske zemlje su dodale da će istovremeno poticati “energetsku tranziciju”, odnosno korištenje obnovljivih izvora energije u skladu s dogovorenim međunarodnim klimatskim sporazumima. U deklaraciji su također naglasile potrebu za korištenjem alternativne rute za izvoz žitarica iz Ukrajine zbog ruske blokade luka u Crnom moru.
“U tim uvjetima (…) su luke na Dunavu postale jedan od mogućih načina za izlazak iz prehrambene krize”, navedeno je u deklaraciji. Zemlje namjeravaju dodatno pojednostavniti procedure, poput carina, za hranu koja bi Dunavom dolazila iz Ukrajine u istočnu i srednju Europu.
Dunav je, nakon Volge, druga po veličini rijeka u Europi dugačka 2860 kilometara. Ukrajina je 2019. godine izvozila 16 posto svjetskih zaliha kukuruza i 42 posto suncokretovog ulja, podatak je Ujedinjenih naroda. Pad isporuka podigao je cijene hrane.
Forum se trebao održati u Ukrajini
Godišnji forum podunavskih zemalja trebao se održati u Ukrajini jer ona trenutno predsjeda Strategijom EU za regiju Dunava, no zbog ruske invazije započete 24. veljače na tu zemlju skup se održava u susjednoj Slovačkoj blizu granice s Ukrajinom.
Strategija EU za regiju Dunava osnovana je 2010. godine a njome zemlje sudjeluju u prekograničnim projektima u zaštiti okoliša, turizmu, energetici, prometu i obrazovanju. Zemlje određuju zajedničke prioritete u području Dunava pa ih povezuju sa svojim nacionalnim prioritetima, odnosno nacionalnim projektima koje žele financirati iz EU fondova.
Dnevnik.ba