Ovaj potez dolazi nakon godina oklijevanja, unatoč tome što je Ukrajina potpisala statut još 2000. godine, a sada postaje 125. članica ICC-a. Ratifikacija je ključna jer osigurava da Ukrajina može procesuirati ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, posebno u kontekstu sukoba s Rusijom.
Ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba istaknuo je da ratifikacija pokazuje predanost Ukrajine jačanju međunarodne pravde i osiguravanju odgovornosti za zločine počinjene tijekom ruske agresije. Kuleba je također naglasio da ovaj korak dodatno približava Ukrajinu punopravnom članstvu u Europskoj uniji, budući da je ratifikacija Rimskog statuta jedan od uvjeta za pridruživanje EU.
Konkretne pravne i političke implikacije
Ratifikacija ima konkretne pravne i političke implikacije, jer Ukrajina sada može jačati svoj pravni sustav u skladu s međunarodnim standardima koje promovira EU. Ovaj potez je pozdravljen od strane domaćih i međunarodnih promatrača, koji ga vide kao jasan pokazatelj ukrajinske predanosti vladavini prava i europskoj integraciji.
Ukratko, ratifikacija Rimskog statuta od strane Ukrajine označava ključni korak u njenim težnjama za članstvom u Europskoj uniji, te jača suradnju s ICC-om u osiguravanju pravde za zločine počinjene tijekom sukoba s Rusijom.
Dnevnik.ba