UDIK o 31. godišnjici zločina na Kazanima: Bez iskrenog suočavanja sa zločinima nema ni pomirenja
"Sarajevska najpoznatija javna tajna"

UDIK o 31. godišnjici zločina na Kazanima: Vlasti glavnog grada nisu spremne na istinsko suočavanje s prošlošću

/

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) podsjeća javnost na trideset i prvu godišnjicu zločina na Kazanima počinjenim nad većinom nebošnjacima Sarajeva tijekom 1992. i 1993. godine.

U povodu ove godišnjice, UDIK će danas u sarajevskom hotelu Holiday od 18.00 do 20.00 sati s partnerima organizirati okrugli sto i promociju trećeg prerađenog izdanja publikacije "Sarajevska najpoznatija javna tajna: Suočavanje s Cacom, Kazanima i zločinima počinjenim nad Srbima u opkoljenom Sarajevu, od rata do 2023." francusko-njemačkog povjesničara Nicolasa Molla, priopćeno je iz ovog udruženja.

Iz UDIK-a ocjenjuju da tri desetljeća poslije, zločini Mušana Topalovića Cace i pripadnika Desete brdske brigade Armije RBiH i dalje predstavljaju kamen spoticanja unutar bh. prijestolnice.

- Od 2014. kada smo prvi put uličnom akcijom obilježili Kazane, zalažemo se za ideju da bez iskrenog suočavanja sa zločinima nema ni pomirenja u BiH. Tekst koji se nalazi na spomeniku podignutom studenog 2021. ne prikazuje stvarni kontekst događaja. Ukazuje da vlasti glavnog grada nisu spremne na istinsko suočavanje s prošlošću koje će pokazati jednak tretman prema svim građanima. Od travnja 2022. tražimo postavljanje spomen-ploče na sarajevskom groblju Sveti Josip. Na mjestu nekadašnje grobnice ubijenih žrtava lokacija Kazani, Gaj i Grm Maline. Posmrtni ostaci ubijenih su se na tom lokalitetu nalazili od 1993. do 1998. Mjesto je potrebno obilježiti zbog žitelja Sarajeva, ali i budućih generacija koje o Kazanima, upravo zbog spomenute politike, neće znati dovoljno - navodi UDIK u priopćenju.

Dodaju kako i ove godine, na 26. listopada, u dnevnom listu Oslobođenje objavljuju osmrtnicu u znak sjećanja na ubijene na lokalitetima Kazani, Gaj i Grm Maline.

- Tekst koji se nalazi na osmrtnici primjer je kako je trebao izgledati sadržaj spomen-ploče na Trebeviću. Nadamo se da će predstavnici Grada Sarajeva naposljetku ispraviti napravljenu grešku i vratiti ugled gradu poznatom po multikulturalnošću i antifašizmu - navodi se u saopćenju UDIK-a.

Dnevnik.ba

Najčitanije