Nedavno objavljeno priopćenje njemačkog Saveznog ureda za statistiku pokazuje: U prosjeku, brak u Njemačkoj traje samo oko 14,8 godina do razvoda. Prošle godine u Njemačkoj je sklopljeno ukupno 416.300 brakova, ali je 149.010 brakova završilo razvodom, piše Fenix magazin.
Prema zakonu, svaki bračni par u Njemačkoj može se razvesti ako je brak propao prema članku 1565 BGB i više se ne može spasiti. Prema obiteljskom zakonu, brak se smatra propalim ako su supružnici živjeli odvojeno godinu dana ili ako bi nastavak braka predstavljao “nerazumnu teškoću” za podnositelja zahtjeva za razvod.
Teorijski izračun troška razvoda
Troškovi razvoda temelje se na tzv. procesnoj vrijednosti koja je osnova za izračun sudskih i odvjetničkih troškova. Barem jedan odvjetnik je obvezan za par u slučaju razvoda, jer je prema članku 114. stavku 1. FamGKG-a odvjetnik obvezan prilikom podnošenja zahtjeva za razvod.
Postupovna vrijednost sastoji se od dva dijela: prvi dio postupovne vrijednosti izračunava se od trostrukog neto prihoda prvog supružnika plus tri puta neto prihoda drugog supružnika, umanjenog za 250 eura po uzdržavanom djetetu. Osim toga, obiteljski sud može dodati pet posto udjela u imovini na vrijednost spora, što je, prema pisanju “Razvoda online”, rijetko slučaj. Pri izračunu imovine valja znati da se od imovine oduzimaju naknade od oko 20.000 eura po supružniku i 10.000 eura po djetetu. Minimalna proceduralna vrijednost za razvod – primjerice za osobe s niskim primanjima ili primatelje Hartz IV – je 3.000 eura.
Drugi dio procesne vrijednosti proizlazi iz predmetne vrijednosti tzv. izravnanja mirovina. To se izračunava prema odredbama Zakona o izjednačavanju mirovina (VersAusglG). Međutim, ako se supružnici odreknu izjednačavanja mirovine ili ako je brak u trenutku podnošenja zahtjeva trajao manje od tri godine, minimalno izjednačenje mirovine iznosi samo 1.000 eura.
Praktični primjer
Pretpostavimo da žena F zarađuje neto mjesečni prihod od 4.000 eura, a suprug M zarađuje neto iznos od 2.500 eura u trenutku podnošenja zahtjeva za razvod. To rezultira zajedničkim neto prihodom od 19.500 eura za razdoblje od tri mjeseca.
Par zajedno ima četvero uzdržavane djece. To znači da će se ukupno 1.000 eura oduzeti od ukupnog neto prihoda promatranog razdoblja. Za vrijednost postupka to u početku rezultira iznosom od 18.500 eura.
Budući da nadležni obiteljski sud na vrijednost predmeta dodaje pet posto imovinskog udjela, mora se izračunati i imovinska vrijednost. Imovina F i M sastoji se od obiteljske kuće vrijedne 450.000 eura, koja je još uvijek opterećena s 250.000 eura duga. Od toga se odbija dodatak od 80.000 eura, po 20.000 eura za M i Ž i iznos od 10.000 eura po djetetu. Vrijednost imovine je, dakle, 120.000 eura – od čega je pet posto 6000 eura.
Drugi dio procesne vrijednosti proizlazi iz izjednačavanja mirovina. Budući da su npr. M i Ž bili u braku nešto manje od dvije godine, to je minimalna vrijednost od 1.000 eura.
Sve u svemu, to rezultira ukupnom procesnom vrijednošću od 25.500 eura (18.500 + 6.000 + 1.000 eura).
Sudske i odvjetničke pristojbe
Nakon što se izračuna procesna vrijednost, iz toga se mogu odrediti stvarni troškovi razvoda. Uz pomoć tablica, koje se mogu naći u Zakonu o odvjetničkim tarifama (RVG) ili Zakonu o sudskim troškovima u obiteljskim stvarima (FamGKG), može se zatim utvrditi koji troškovi nastaju za određenu procesnu vrijednost. U ovom primjeru, uz stopu naknade od 2,5 (1,3 naknada za postupak i 1,2 naknada za imenovanje), pravni troškovi iznose 2.157,50 EUR (2,5 x 863,00 EUR). Sudski troškovi u brakorazvodnom postupku regulirani su FamGKG-om i u ovom primjeru iznose ukupno 812 eura po stopi 2,0. (2×406 eura). Ukupno, par mora platiti iznos od 2.969,50 eura u slučaju sporazumnog razvoda u konstruiranom primjeru.
Ušteda troškova kroz sporazumni razvod
Ako je razvod sporazuman, kao u gornjem primjeru, ova metoda izračuna može pružiti grubi pregled ukupnih nastalih troškova. Ipak, postoje slučajevi u kojima supružnici ne mogu postići izvansudski sporazum o sporednim stvarima kao što su alimentacija, bračni dom i stvari koje se odnose na djecu. Ako razvod nije sporazuman, mora se pozvati drugi odvjetnik da brani drugog supružnika. To rezultira znatnim dodatnim troškovima za oba supružnika, budući da se troškovi odvjetnika više ne dijele.
Osim toga, svaki spor koji supružnici ne mogu riješiti izvan suda izazvat će dodatne naknade. Prema § 45 FamGKG, paušalni iznos od 3.000 eura dužan je u slučaju sporova u stvarima koje se odnose na djecu, a u slučaju neslaganja u vezi s bračnim domom i kućanskim stvarima naplaćuje se dodatni iznos između 2.000 i 4.000 eura u skladu sa § 48 FamGKG.
Također, prema portalu Scheidung.org, mnogi obiteljski sudovi smanjuju vrijednost predmeta za 30 posto u sporazumnom razvodu, čineći sporazumni razvod još skupljim u usporedbi.
Opasnosti sporazumnog razvoda
Međutim, treba imati na umu nekoliko stvari kod ove vrste razvoda. S jedne strane, kada ste u nedoumici, supružnik koji je angažirao odvjetnika za razvod uvijek je dužan platiti troškove – čak i ako ste se prethodno dogovorili da ćete dijeliti troškove. Nadalje, u slučaju spora, odvjetnik može zastupati samo interese klijenta, tako da je bračni partner koji nije zastupan tada u očito nepovoljnijem položaju. Zato “Scheidung.org” uvijek preporučuje angažiranje dva odvjetnika za veliku imovinu i puno nekretnina.
Dnevnik.ba