Dupini.
Monitoring morskih vrsta i staništa u BiH

U Neumu se sve češće mogu vidjeti jata dupina

/

U prostorijama Općine Neum u ponedjeljak je održan okrugli stol na temu "Monitoring morskih vrsta i staništa u BiH", a razgovaralo se o monitoringu strandig događaja, slobodno lutajućih životinja i gnijezda morskih kornjača.

Na sastanak se online uključio prof. Andrej Gajić koji je nazočne upoznao s istraživanjima koja su do sada rađena u našem moru te malo bolje približio problematiku ovih životinjskih vrsta.

O stanju u Neumskom zaljevu više su rekli predstavnici Ronilačkog kluba Neum koji su istaknuli kako se sve češće može vidjeti dupine u Neumu i to u većim jatima, dok su morske kornjače povremeni posjetitelji.

Smatraju da za njihova stradanja uglavnom budu krivi ljudski faktori, gliseri ili ribarske mreže u koje se upletu i zatim uginu.

Uz to, raspravljalo se i o zakonodavnim okvirima i zaštiti morskih vrsta i njihovih staništa kao i važnost morskih zaštićenih područja.

Kako je istaknuto iz Općine Neum, jučerašnji okrugli stol održan je u sklopu SAMESEA projekta u kojem je Općina Neum jedan od partnera.

Puni naziv SAMSEA projekta je Održivo upravljanje morskim sentinelnim vrstama i interakcijom ljudskih aktivnosti (eng. SustainAble Management of marinE Sentinel spEcies and human Activities interaction).

SAMESEA ima za cilj razviti standardizirane prakse pomorskog monitoringa širom jadransko-jonske regije (EUSAIR basin), s glavnim naglaskom na monitoring pomorskih sentinelskih vrsta (dupini, morske kornjače, medvjedice).

U ostvarivanju ovog glavnog cilja, SAMESEA će također poboljšati dijalog između socio-ekonomskih aktivnosti i vlasti odgovornih za očuvanje morske bioraznolikosti, što je ključno za dizajniranje efektivnih mjera zaštite.

Suradnja na makro-regionalnoj razini i među različitim akterima osigurat će funkcionalniji menadžment morskog okruženja i dugoročno održivu koegzistenciju ljudskih aktivnosti i morskih divljih životinja.

Dodatno, projekt će stvoriti strategiju za praćenje morskih sentinelskih vrsta (kao što su Tursiops truncatus, C. caretta, M. monachus) metode za širenje svojih praksi zaštite i akcijski plan za poboljšanje održivog upravljanja EUSAIR basinom.

Projekt se sastoji od tri radna paketa - "Zajednički razvoj transnacionalne strategije za praćenje sentinelskih vrsta", "Zajednički razvoj transnacionalne strategije za dugoročnu koegzistenciju", te "Kreiranje transnacionalne mreže za promociju održivog upravljanja morskim ekosustavima".

Okruglom stolu su uz sudionike projekta iz Općine Neum nazočili i predstavnici CETEOR-a koji je projektni partner, kao i predstavnici pridruženog partnera Sveučilišta u Mostaru i ostalih dionika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Fonda za zaštitu okoliša HNŽ-a, Turističke zajednice HNŽ-a i Turističke zajednice Općine Neum, Agencije za vodno područje Jadranskog mora, Lučke kapetanije Neum, te predstavnici Ronilačkog kluba Neum.

Dnevnik.ba