Ruge bi prema riječima vlade Andreja Plenkovića trebao uvjeriti i objasniti zastupnicima kako se radi o misiji koja NATO ne čini stranom u sukobu kako to tvrdi predsjednik Zoran Milanović te potvrditi kako hrvatski časnici neće ići u Ukrajinu, već u njemački Wiesbaden. Ipak, NATO časnici iz određenih zemalja će ipak biti u Ukrajini, potvrdili su prošlog tjedna i premijer i predsjednik.
Načelnik Glavnog stožera Tihomir Kundid zasad nije potvrdio svoj dolazak na sjednicu, iako je pozvan od strane Odbora, pa se nagađa da bi mu predsjednik Milanović kao vrhovni zapovjednik vojske ponovno mogao zabraniti dolazak, kao i u dva ranija navrata.
Milanović ponovno zabranjuje dolazak Kundidu?
Novi list doznaje da će se upravo to i dogoditi. Tako zastupnici, članovi Odbora za vanjsku politiku i Izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a, kao i ostali zainteresirani, po svemu sudeći, neće biti u prilici postavljati Kundidu pitanja o njegovoj tvrdnji iz spomenutog očitovanja da vojnici NATO-a određeni za NSATU neće prelaziti područje država članica saveza, što se ipak ne podudara posve s onim što piše u međuvremenu deklasificiranoj informaciji.
Predsjednički kandidat HDZ-a Dragan Primorac je, primjerice, dan poslije Kundidovog očitovanja u svojoj videoporuci ustvrdio kako je on na tri mjesta naveo da NATO časnici ne mogu i neće biti upućeni na teritorij Ukrajine. Predsjednik Republike bi tako načelnika Glavnog stožera mogao neizravno poštedjeti potencijalno neugodnih upita saborskih zastupnika.
SDP je odlučio da neće doći na sjednicu odbora, kazavši da su dobili sve informacije koje trebaju znati te da će pričekati službeno glasanje o misiji u saboru. Možemo i Most su najavili dolazak, no vjerojatno neće promijeniti svoj stav oko izostanka podrške NSATU misiji.
S obzirom na uskratu suglasnosti predsjednika Milanovića, prema Ustavu, za odobravanje sudjelovanja Hrvatske u misiji NSATU potrebna je dvotrećinska većina svih zastupnika u saboru.
Dnevnik.ba