Skup ulici Kneza Mihaila organizirala je nevladina udruga Žene u crnom, istaknuvši transpretnt s porukom u samo jednoj riječi "pamćenje".
Okupljanje, koje je osiguravalo dvadesetak uniformiranih policajaca, proteklo je bez incidenata.
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) upozorio je ranije u petak da je prošlo 30 godina od početka progona gotovo 40.000 srijemskih Hrvata, a da pred pravosudnim tijelima Srbije za taj zločin i za ubojstva 25 Hrvata početkom 1990-tih nitko nije odgovarao.
Pripadnicima Žena u crnom u komemoriranju progona pridružii su se predsjednik DSHV-a Tomislav Žigmanov i predstavnik hrvatskog veleoslanstva u Beogradu.
Za zločine nad Hrvatima u Vojvodini pravomoćno je pred UN-ovim sudom u Hagu osuđen jedino Šešelj, koji je po povratku iz haškog pritvora u svibnju 2018. kupio kuću u Hrtkovcima, simbolu progona srijemskih Hrvata.
Fond za humanitarno pravo (FHP) predstavio je u petak izvješće o suđenjiima za ratne zločine u Srbiji tijekom prošle godine i upozorio da je i dalje problem što postupci u većini predmeta neopravdano dugo traju i da su tužitelji za ratne zločine neefikasni.
Od 2003., kad je to tužiteljstvo osnovano, do danas je podignuto 90 optužnica protiv 212 osoba, pravomoćno ih je osuđeno 88, oslobođeno 54 osobe, a 1700 predmeta je u predistražnoj fazi.
Rezultati rada tužitelja su "prilično skromni" i nastavi li se ovim tempom, u idućih stotinu godina ne može se procesuirati ni 50 posto tih predmeta, rekla je predstavnica FHP-a Ivana Žanić.
Dnevnik.ba