Kako piše Glas Amerike, navedeno je da je cijeli slučaj proslijeđen Ministarstvu pravde.
Pismo Nacionalne arhive upućeno je kongresnom Vijeću za nadzor koji istražuje je li Trump čuvao predsjedničke dokumente u skladu sa zakonom.
Navodi su potvrdili spekulacije da Trump nije po pravilna tretirao povjerljive dokumente dok je bio predsjednik i nakon što je napustio Bijelu kuću. To otkriće bi moglo inicirati federalnu istragu o čuvanju vladinih tajni, o čemu trebaju odlučiti FBI i Ministarstvo pravde.
Federalni zakon zabranjuje da se povjerljivi dokumenta iznose na neodobrene lokacije.
Odvjetnici bivšeg predsjednika rekli su da "nastavljaju potragu za predsjedničkim dokumentima koji pripadaju Nacionalnoj arhivi".
U priopćenju Nacionalne arhive se navodi i da neke Trumpove objave na društvenim mrežama nisu sačuvane u skladu sa zakonom, kao i da je osoblje Bijele kuće često obavljalo službene razgovore preko privatnih telefona ili aplikacija i da ni to nije arhivirano.
Članica Zastupničkog doma Carolyn Maloney, koja je i predsjedateljica Vijeća za nadzor, rekla je da nova otkrića "produbljuju strahovanja da je bivši predsjednik flagrantno kršio federalni zakon o čuvanju dokumenata, što može utjecati na povijesnu arhivu".
Zakon o predsjedničkim dokumentima donijet je 1978. nakon što je Richard Nixon pokušao uništiti dokumente povezane s aferom Watergate.
Propisuje da su predsjednički dokumenti vlasništvo američke vlade, a ne predsjednika. Skrivanje ili uništavanje dokumenata kažnjivo je i zatvorom do tri godine, prenosi agencija Beta.
Dnevnik.ba