StoryEditor
gubici agresora

Tko su i kako su ubijena četvorica ruskih generala?

Piše desk  /  19.03.2022., 09:46h
"Ruske vojne zapovjednike često se šalje da vode s fronte", objasnio je za vojni portal Task&Purpose Michael Kofman, direktor programa za ruske studije u američkoj istraživačkoj organizaciji CNA.

Ukrajinske vlasti u srijedu su objavile da su njihove snage ubile ruskog generala bojnika Olega Mitjajeva u žestokim borbama na periferiji opkoljenog grada Mariupolja. Ovog zapovjednika ruske 150. motorizirane streljačke divizije ubili su, prema ukrajinskim izvještajima, pripadnici ekstremno desničarske bojne Azov, a društvenim mrežama počela je kružiti i navodna fotografija njegovog tijela. 

Ova je vijest, ako je točna, posebno zabrinjavajuća za ruske snage jer bi to bio već četvrti general ruske vojske ubijen od početka rata u Ukrajini, piše Index.

U subotu rano ujutro objavljeno je da je ubijen i peti ruski general. No o ovom nema nikakve potvrde osim tvrdnje ukrajinskih vlasti.

"Kao posljedica napada na neprijatelja, poginuo je zapovjednik 8. armije Južnog vojnog okruga Oružanih snaga Ruske Federacije, general pukovnik Andrej Mordivčev", napisala je ukrajinska vojska pa će danas tijekom dana biti više informacija.

Svakako, ukrajinske snage su, prema izvještajima, od početka rata do petka navečer ubile četiri generala u samo dva tjedna. 

Prvi je 3. ožujka, ili koji dan ranije, navodno snajperskim hicem, ubijen general bojnik Andrej Suhovecki (47), zamjenik zapovjednika 41. kombinirane armije i bivši zapovjednik 7. zračno-desantne divizije ruskog VDV-a (elitnih zračno-desantnih snaga).

Smrt ovog generala zasad je jedina koju su potvrdili i ruski mediji, a priznao ju je i ruski predsjednik Vladimir Putin u govoru tih dana. Međutim, verzije vremena i mjesta njegove smrti se razlikuju: po jednoj je ubijen kod Mariupolja, po drugoj na strateški važnom vojnom aerodromu u Hostomelu kod Kijeva. 

Suhovecki je prije invazije na Ukrajinu sudjelovao u Rusko-gruzijskom ratu 2008., u okupaciji Krima koji je naknadno anektiran 2014. te u ruskoj vojnoj operaciji na strani režima Bašara al-Asada, u kojoj su ruske zračne snage, prema izvještajima UN-a i nevladinih organizacija, počinile niz potencijalnih ratnih zločina. 

Drugi na ovom popisu je general bojnik Vitalij Gerasimov (44), načelnik stožera i prvi zamjenik zapovjednika već spomenute 41. kombinirane armije Središnjeg vojnog okruga Rusije. On je prije invazije na Ukrajinu također sudjelovao u ratu u Siriji, okupaciji Krima - za što je dobio i odlikovanje - i Drugom čečenskom ratu, u sklopu kojeg je glavni čečenski grad Grozni praktički sravnjen sa zemljom. 

Smrt ruskog generala Gerasimova, koji je ubijen 7. ožujka kod Harkiva uz još nekoliko viših ruskih časnika, posebno je zanimljiva i simptomatična za alarmantne pogreške i teškoće koje prate rusku vojsku od početka invazije. Ukrajinske snage naime tvrde da su saznale da su ga uspjele eliminirati prisluškujući telefonski razgovor obavještajca ruskog FSB-a koji je s ukrajinskog bojišta s nadređenim u Rusiji razgovarao putem obične, nezaštićene mobilne linije.

Ukrajinci su objavili audiosnimku tog razgovora u kojem, kako navodi Christo Grozev, izvršni direktor istraživačke nevladine organizacije Bellingcat, agent FSB-a "kaže da su izgubili svu sigurnu komunikaciju", zbog čega je telefonirao pomoću lokalne SIM kartice, pa su Ukrajinci lako presreli razgovor. 

Grozev dalje objašnjava da je agent svog šefa pitao mogu li razgovarati preko kriptiranog komunikacijskog sustava Era, koji je ruska vojska skupo platila i uvela prošle godine. Zapovjednik mu je odgovorio da Era - ne radi. Bellingcat je, osim preko prisluškivanog razgovora, dodatno potvrdio smrt ovog generala preko ruskog izvora, piše Guardian.

General bojnik Andrej Kolesnikov (45), zapovjednik 29. armije istočnog ruskog okruga, ubijen je u borbi 11. ožujka na nepoznatoj lokaciji u Ukrajini, što su prvo objavile ukrajinske vlasti, a potom potvrdili zapadni dužnosnici. 

General bojnik Oleg Mitjajev (47) je, kako smo već spomenuli, ubijen kod Mariupolja u utorak. Navodno je vodio jedan u nizu napada na taj opkoljeni i do temelja razrušeni grad u kojem se, zahvaljujući ruskoj opsadi, brutalnom bombardiranju i blokiranju evakuacije civila, odvija potpuna humanitarna katastrofa. S ovim generalom je, prema nekim izvještajima, poginulo i sedam ruskih specijalaca, takozvanih "kestenjastih beretki" iz Divizije Dzeržinski. 

Mitjajeva 150. motorizirana divizija je relativno nova postrojba formirana 2016. godine, sa sjedištem u regiji Rostov blizu ukrajinske granice. Ukrajina tvrdi da je postrojba stvorena kako bi sudjelovala u ratu na strani separatista u Donbasu iako Rusija godinama poriče da je njezina vojska sudjelovala u tom ratu - prije nego što je 24. veljače pokrenula totalnu invaziju.

U ovom pregledu valja spomenuti i vijest o navodnoj smrti čečenskog generala Magomeda Tušajeva, zloglasnog zapovjednika 141. motorizirane pukovnije ruske čečenske garde i bliskog suradnika jednako zloglasnog čečenskog diktatora Ramzana Kadirova, koja je objavljena još 26. veljače. Čečenija je, podsjetimo, dio Ruske Federacije, a čečenske snage službeni dio ruske vojske iako su u praksi prilično autonomne. 

No smrt Tušajeva nije potvrđena, a nakon što je Kadirov negirao njegovu smrt, u srijedu se pojavila i snimka na kojoj, kako se čini, sam Tušajev ismijava vijesti o svojoj smrti i prijeti "kukavičkim zečevima" koji tvrde da je mrtav. Za druge ruske generale čija smrt je objavljena, međutim, nema sličnih dokaza da su još živi. 

U svakom slučaju, osim četiri generala, ruske snage izgubile su i čitav niz drugih časnika, uključujući pukovnika Sergeja Suhareva, zapovjednika elitne 331. gardijske zračno-desantne pukovnije , čiju je smrt u petak potvrdila ruska državna televizija GTRK Kostroma.

Tu je i kapetan ruske vojno-obavještajne agencije GRU, Aleksej Gluščak (31), koji je javno pokopan u ponedjeljak. I on je ubijen kod Mariupolja.

"Ne mislim da je ovo loša sreća. Jedna (smrt generala) je nesreća, ali ovoliko puno (smrti) je ciljano", komentirala je vojna analitičarka Rita Konaev sa Sveučilišta Georgetown niz smrti ruskih generala i časnika za BBC i sugerirala da bi cilj takvih akcija mogao biti udarac na moral ruske vojske i propagandni učinak.

"Pod pretpostavkom da postoji element ciljanja, to hrani ukrajinski moral", zaključila je. 

A neimenovani suradnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog rekao je za Wall Street Journal da Ukrajina ima vojni obavještajni tim posvećen lociranju ruskih časnika: "Traže generale visokog profila, pilote, zapovjednike topništva."

"Njihova razina vodstva malih jedinica, kao što i sami shvaćaju, nije sjajna, zbog čega vidite da su generali mnogo istureniji na terenu", komentirao je za isti list američki pukovnik John Barranco, suradnik Atlantskog vijeća. Drugim riječima, ruski generali izlaskom među vojnike pokušavaju podići njihov moral i koordinirati operacije. 

"Ruske vojne zapovjednike često se šalje da vode s fronte", objasnio je za vojni portal Task&Purpose Michael Kofman, direktor programa za ruske studije u američkoj istraživačkoj organizaciji CNA.

"Oni često imaju vrlo proaktivan, personaliziran stil vođenja. I to je odraz načina na koji prakticiraju zapovijedanje i kontrolu, kako vode i (odraz) njihove organizacijske kulture", dodao je Kofman.

Američki stručnjak za rusku vojsku i obavještajne službe James Bowen ponudio je nešto drukčije objašnjenje: "Žrtve ruskih časnika šokantno su visoke. Veliki pokazatelj golemih problema u komunikaciji koji prisiljavaju više časnike (da dođu) bliže liniji fronte kako bi ostali u kontaktu."

"Ako Rusi koriste mobitele ili analogne radiostanice za komunikaciju s višim časnicima, Ukrajincima je sve servirano", zaključio je za BBC vojni analitičar obrane Konrad Mužika iz Rochan Consultinga.

Dnevnik.ba

05. studeni 2024 16:32