Kada bi premijera na izborima izravno mogli birati, za 20-ak posto ispitanika Andrej Plenković je prvi izbor. No, to je osjetan pad u odnosu na Ipsosovo prvo ovakvo istraživanje, staro mjesec dana - tada je Plenković bio gotovo na 27 posto podrške. Na drugom mjestu je Sandra Benčić, koju bi izravno biralo 8,2 posto ispitanih. I ona je u negativnom trendu u odnosu na prošli mjesec.
Ivan Penava, koji je u prosincu bio na drugom mjestu, sada je treći sa 6,7 posto podrške ispitanika - i on je oslabio za gotovo 5 postotnih poena. Peđa Grbin na četvrtom mjestu i 6 posto podrške, što je minimalan gubitak u odnosu na prosinac. Svi ostali potencijalni kandidati imaju bitno manje od 5 posto podrške ispitanika.
I ukupan zbroj podrške svim drugim kandidatima i kandidatkinjama iznosi malo ispod 20 posto, koliko je bilo i u prosincu. A za čak 12 postotnih poena više nego u prosincu je onih ispitanika koji ne znaju kome bi dali svoj glas, i to je možda i najzanimljiviji detalj ovomjesečne ankete - birači kao da su sve zbunjeniji.
Analiziramo li ove rezultate po stranačkim preferencijama ispitanika, baza Andreja Plenkovića je i dalje daleko najbolje konsolidirana, od svih ispitanika koji za sebe kažu da glasaju za HDZ, njih gotovo 80 posto bi glasalo i za Plenkovića kao premijera. Podrška među biračima drugih stranaka ipak bitno niža - od svih birača Domovinskog pokreta samo bi 5,6 posto njih podržalo Plenkovića kao premijera; odnosno oko dva i pol posto birača SDP-a i platforme Možemo!. Mostovi birači ga za premijera nikako ne žele. Među zasad još neodlučnim biračima oko 10 posto mu je sklono, a među onima koji ne žele na izbore simpatizira ga 5,7 posto ispitanika.
Sandru Benčić kao kandidatkinju za premijera podržava malo manje od polovice vlastite biračke baze, no zato joj dionice dobro stoje u SDP-u: njihovih dvadesetak posto birača glasalo bi za nju kao premijerku. Desnica joj uopće ne vjeruje: samo bi joj tri posto glasača Domovinskog pokreta dalo povjerenje, a nijedan glas ne bi dobila od birača Mosta i HDZ-a. Ne stoji najbolje ni među neodlučnima, njih tri posto vidi nju kao premijerku, baš kao i malo manje od 6 posto apstinenata.
I Ivan Penava uživa negdje oko polovice podrške svoje vlastite biračke baze, a kao potencijalnog premijera podržalo bi ga i 10,7 posto birača Mosta, baš kao i 4,6 posto birača SDP-a. Zanimljivo, o Penavi isti stav dijele birači platforme Možemo! i HDZ-a – ne žele ga za premijera. Slabo prolazi među neodlučnima, malo više od 1 posto njih mu je sklono, među apstinentima ga simpatizira oko 6 posto ispitanika.
Najmanje vjere u svog vođu imaju u SDP-u - samo 28,4 posto ispitanika koji sebe predstavljaju kao birače SDP-a kaže da bi glasalo i za Grbina kao premijera. Ne impresionira ni birače platforme Možemo!, sklono mu je manje od 5 posto njih. Zanimljivo, među biračima HDZ-a je čak 4 posto onih koji Grbina žele za premijera - birači Mosta i Domovinskog pokreta znatno su skeptičniji. Minimalan je i broj neodlučnih birača koji razmišljaju o Grbinu kao o prvom izboru, a simpatizira ga 4,5 posto apstinenata.
Dnevnik.ba