Istaknuli su da više od polovine obitelji u Afganistanu nije moglo dobiti zdravstvenu zaštitu kada je to bilo potrebno. Naglasili su da je zdravstveni sistem u teškoj situaciji zbog smanjenja pomoći ovoj zemlji, što je imalo smrtonosne posljedice po afganistansku djecu.
Iz Save the Children su naveli i da su mnogi domovi zdravlja, posebno ambulante, zatvoreni zbog neisplaćenih plaća zdravstvenim radnicima širom Afganistana, tako da su se bolesna djeca suočavala sa zatvorenim domovima zdravlja i praznim ljekarnama kada im je bilo potrebno liječenje.
Priopćeno je i da mobilni timovi rade u udaljenim dijelovima zemlje kako bi spasili živote tisućama bolesne djece.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u priopćenju od 26. siječnja upozorila je da je zdravstveni sistem u Afganistanu na rubu kolapsa i pozvala na poduzimanje hitnih mjera, prenosi Anadolu Agency (AA).
Zdravstveni program, koji su tijekom prethodne vlade financirali Svjetska banka, Europska komisija i Američka agencija za međunarodni razvoj, zaustavljen je prestankom međunarodne pomoći.
U Afganistanu, u kojem su glad i bijeda porasli nakon što su talibani preuzeli vlast, zdravstvene ustanove, posebno COVID bolnice, pokušavaju pružiti usluge unatoč nedostatku grijanja, goriva, struje, hrane, cjepiva, lijekova i medicinskih usluga.
Dnevnik.ba