Nakon dugog niza godina, Stolac je sve više privlačan za investitore, i to najviše zbog svoje klime i potencijala za poljoprivredu, vinarstvo i pokretanje proizvodnje maslinovog ulja po kojem je nekad bio čuven.
Brojna ispitivanja su potvrdila da osim visokog kvaliteta, hercegovačka maslinova ulja odlikuje i ljekovitost i upravo to ga izdvaja u paleti maslinovih ulja.
”Dosadašnja testiranja pokazuju kako je područje Hercegovine i pogotovo Stoca pogodno za proizvodnju visoko kvalitetnih maslinovih ulja”, izjavio je Taner Aličehić predstavnik Varia Europe Properties AG koji je naglasio da će planirane investicije u narednom periodu osigurati zapošljavanje radnika u čitavom lancu uzgoja i prerade ulja i srodnih proizvoda te osigurati značajna sredstva za daljnji razvoj infrastrukture i zajednice u cjelini.
Kako bi osigurali vidljivost autohtonih proizvoda investitori namjeravaju uložiti značajna sredstva i u izgradnju Hercegovačke kuće, kao posebnog prodajnog i uslužnog prostora u kojem bi gostima bili ponuđeni proizvodi koji su nastali na kamenu i pod suncem na području Stoca i Hercegovine.
Prilikom boravka u Stocu investitori iz Švicarske su se upoznali s potencijalima koji ima ova regija i mogućnostima sadnje novih stabala masline i to na površinama na kojima se donedavno uzgajalo smilje.
Stručnjaci angažirani od strane investitora smatraju da je ovo dobra prilika za vlasnike tih parcela da navedene površine aktiviraju i od počnu s uzgojem kvalitetne hercegovačke masline.
S obzirom na to da jedan od ključnih uvjeta visokih kvaliteta maslinovog ulje je da se u roku od 24 sata nakon branja masline šalju na preradu ili u uljare.
Samim time je jasno da bi pokretanje uljare na području Stoca pokrilo prestale dijelove Hercegovine koji su pokriveni maslinama, priopćeno je iz Platforme CMC, prenosi Čapljinski portal.
Dnevnik.ba