- To govori ne samo o bahatosti, nego i ignoriranju institucija i potpredsjednika i ignoriranju Ustava FBiH. Bez obzira koliko kolega predsjednik FBiH želi ostaviti utisak dobronamjerne i konstruktivne osobe, mislim da to sve pada u vodu činjenicom da za ovih nekoliko godina nikad nije napravio sastanak po tom pitanju s kolegama, a to mu je ustavna obveza - naglasila je Mahmutbegović.
U izjavi novinarima Mahmutbegović podsjeća da je Ustavom FBiH definirano da proces imenovanja sudaca i listu predlaže predsjednik FBiH, uz suglasnost dva potpredsjednika.
- Suglasnost ne podrazumijeva informiranje, nas kao potpredsjednika. To podrazumijeva suglasnost na imena kandidata, nacionalnu strukturu, na struku....Da bismo dali suglasnost na imena koja idu prema Domu naroda snosimo odgovornost. Ustav je jasno definirao proces imenovanja, predsjednik predlaže uz suglasnost - kazala je.
Na pitanje novinara što će se dešavati dalje, Mahmutbegović je odgovorila ‘ne znam što će se dešavati dalje, ali sigurno ne mogu biti toliko neodgovorna da dajem potpis na nešto što nije usaglašeno’.
- Mislim da je red da se sjedne i usuglasi. Nas troje, predsjednik i dva potpredsjednika, upravo kako je to definirano Ustavom. Smatram korektnim da razgovaramo tko je to najbolji kandidat, zadovoljavajući sve elemente i parametre potrebne za kandidata za Ustavni sud - naglasila je.
Predsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Marinko Čavara donio je ranije danas odluku o imenovanju četvero nedostajućih sudaca Ustavnog suda FBiH. Kako je objavio u obraćanju novinarima, za sudaca je imenovao Ajšu Softić (Bošnjakinja), Mirka Milićevića (Hrvat), Branimira Orašanina (Srbin) i Dubravka Čamparu (Ostali). Ustavni sud FBiH godinama je nepopunjen, od ukupno devet u tom sudu trenutno je pet sudaca.
Dnevnik.ba