"Zajedno ZA jedno" nije samo slogan, kako je pojasnio predsjednik SBiH Semir Efendić, to je cilj.
Glavni odbor usvojio je i politički program koji će Stranka za BiH ponuditi kroz svoj rad Bosancima i Hercegovcima.
Izborni program sadrži pet poluga promjena, a fokus je stavljen na stvarne potrebe građana i one projekte koji će doprinijeti boljem životu ljudi u ovoj zemlji, priopćeno je iz SBiH.
Kako se u priopćenju navodi, programsku okosnicu SBiH čine - proizvodnja vlastite hrane i energije, unapređenje turizma, razvoj industrije i razvoj komunikacija.
Kada je riječ o hrani, u programu je navedeno da BiH ima vlastite kapacitete za potpuno osiguranje potreba stanovništva, zbog čega je neophodno pokrenuti i osigurati vlastitu proizvodnju - pšenice, kukuruza i ostalih žitarica, mesa i mesnih proizvoda, mlijeka i mliječnih proizvoda, ulja, šećera i soli.
- U svrhu postizanja ciljeva energetski projekti od značaja su modernizacija termoelektrana Tuzla i Kakanj, reorganizacija Elektroprivrede BiH kroz formiranje proizvodnih cjelina, izgradnja novih hidroelektrana na rijekama visokog hidropotencijala, realizacija projekta 'Integralno korištenje i upravljanje hidro-turističkim potencijalima rijeke Bosne', te izgradnja vjetroparkova i solarnih elektrana. Dio programa je i razvoj komunikacija, dovršetak izgradnje autoputa na koridoru Vc, modernizacija i izgradnja željezničke pruge, proširenje kapaciteta i modernizacija aerodroma Sarajevo i Tuzla, izgradnja aerodroma Bihać i Visoko - navodi se u priopćenju.
Na sjednici Glavnog odbora usvojen je tekst tužbe koju će SBiH, u ime građana BiH, podnijeti protiv Europske unije, Republike Hrvatske i Ureda visokog predstavnika Christiana Schmidta. Tužba će biti upućena Europskom sudu pravde.
U obrazloženju se, između ostalog, navodi da je u periodu 2020-2022. Republika Hrvatska vršila kontinuiranu političku i diplomatsku kampanju, kako bi nametnula izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine i time izmijenila njenu ustavnu strukturu.
- U skladu s Članom V, paragraf 1, u Aneksu 4 Sporazuma, članovi Predsjedništva BiH će biti direktno izabrani u oba entiteta. Ova odredba potvrđuje da su entiteti, a ne ‘konstituentni narodi’, osnovne jedinice za izbor članova Predsjedništva. Stoga, ‘legitimno predstavljanje’ u ime ‘konstitutivnih naroda’, kao što to traži Republika Hrvatska, jeste potpuno lažna teza koja ide protiv duha ovog Ustava” - navodi se u tužbi.
Kada je riječ o visokom predstavniku u BiH Shmidtu, iz SBiH navode da je počinio - prekršaj u najavi.
- Visoki predstavnik nema mandat da unosi izmjene u ustavnu strukturu Bosne i Hercegovine uvodeći cenzus od tri posto u izborni proces, i time isključujući iz ovog procesa sve članove drugih etničkih grupa i sve građane koji svoj identitet artikuliraju u ne-etničkim terminima, lišavajući ih time njihovih temeljnih ljudskih prava, kao što je to definirano u aneksu 3 i Aneksu 4 Sporazuma - navodi su iz tužbe.
SBiH smatra kako implicitno "Europska unija snosi odgovornost za kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i međunarodnog prava od jedne od njenih članica - Republike Hrvatske".
S obzirom na hitnost situacije i predstojeće izbore u oktobru 2022. godine, Stranka za BiH od Europskog suda pravde traži da proglasi sljedeće Privremene mjere zaštite - da Republika Hrvatska i njeni zvaničnici obustave sve mjere kojima bi nametnuli Izborni zakon u BiH kao suverenoj i nezavisnoj državi i članici Ujedinjenih nacija.
SBiH, istovremeno, traži da visoki predstavnik Christian Schmidt obustavi sve mjere kojima bi nametnuo Izborni zakon u BiH kao suverenoj i nezavisnoj državi i članici Ujedinjenih naroda.
Također, ova stranka traži da Europska unija obustavi sve mjere da promovira i nametne Izborni zakon u BiH kao suverenoj i nezavisnoj državi i članici Ujedinjenih naroda, direktno i indirektno, putem svog agenta - Ureda visokog predstavnika Christian Schmidta.
Na sjednici Glavnog odbora SBiH predstavili su se svi nositelji lista za državni i federalni parlament, te skupštinu Kantona Sarajevo, navodi se u priopćenju.
Dnevnik.ba