

Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske
Srednjoamerička država traži potomke Hrvata: "Zasad ih je evidentirano 800, većina ih je iz Dalmacije"
U Meksiku je zasad evidentirano 800 Hrvata i njihovih potomaka, ali ukupan bi broj trebao biti poznat kada završi izrada baze podataka, rekla je HINA-i hrvatska počasna konzulica u toj latinoameričkoj zemlji Laura Martin del Campo Steta.
"Trenutačno provodimo istraživanje uz potporu Središnjeg ureda za Hrvate izvan Hrvatske kako bismo saznali koliko Hrvata ima u Meksiku i njihovih potomaka", kaže odvjetnica Steta, koja sudjeluje na osmom susretu hrvatske dijaspore Južne Amerike u Sao Paulu. Naglasila je kako im je Ured omogućio da kontaktiraju brojne Hrvate i okupe ih oko projekta stvaranja zajednice.
"Želimo širenje prijateljskih veza s drugim hrvatskim organizacijama te da pronađemo daleke rođake koji se nalaze u drugim zemljama", dodala je. U Meksiku, zemlji sa 127,5 milijuna stanovnika, osnovana je tako Hrvatsko-meksička udruga. Osim što nudi aktivnosti poput učenja hrvatskog jezika i kuhanja, na njenoj internetskoj stranici asociacioncroatamexicana.org nalazi se formular na španjolskom jeziku.
Od Hrvata i njihovih potomaka traži se da ga ispune."Za sada imamo oko 800 Hrvata u evidenciji, ali ima ih još i pokušavamo ih locirati i napraviti bazu podataka kako bismo nastavili integraciju ove zajednice u kojoj, osim zajedničkog života, dijelimo i promičemo hrvatsku kulturu", kaže Steta. Objašnjava da je većina Hrvata u Meksiku porijeklom iz Dalmacije.
Potomci trećeg koljena
Hrvati iz Dalmacije su tijekom 19. i 20. stoljeća zbog gospodarskih i političkih razloga emigrirali u zemlje Sjeverne i Južne Amerike. "Većina nas smo potomci trećeg koljena i naviše, te slabo govorimo hrvatski. Ali imamo zajedničku potrebu učiti o Hrvatskoj, običajima i povijesti zemlje. Gotovo svi imamo rodbinu u raznim mjestima u Hrvatskoj", dodaje Steta.
Hrvati žive na različitim mjestima u Meksiku kao što su Baja California, Sonora te gradovi Monterrey i Guadalajara. Neki su u Cancunu, Puebli, a mnogi u Ciudad de Mexicu. Hrvatska zajednica će ove godine nastaviti izrađivati bazu s podacima o Hrvatima u Meksiku, što uključuje prikupljanje i objavu obiteljskih povijesti.
"Umreživat ćemo se s drugim hrvatskim organizacijama u dijaspori", kaže Steta. Lani su, povodom debija hrvatskog folklonog ansnambla Lado u Meksiku, predstavili izložbu s napretkom svog istraživanja. Ona je uključila povijest hrvatskog iseljeništva u Meksiku, ilustriranu slikama i grafikonima. "Bila je vrlo uspješna", naglašava Steta.
Dnevnik.ba