Demokracija u Srbiji dobila je prosječnu ocjenu 6,36, što je poboljšanje za 0,14 u usporedbi s ocjenom za 2020. godinu, kad je vrednovanje demokracije pokazalo najveći pad od 2006. godine.
Srbija je ove godine na 63. mjestu u svijetu po kvaliteti demokracije, navodi EWB.
U kategoriji izbornog procesa Srbija je dobila ocjenu 8,25, politička participacija ocjenjena je s 6,67, dok je politička kultura na niskoj razini (3,75), a građanske slobode ostale su ranijoj poziciji (7,06).
Jedino poboljšanje Srbija bilježi u području funkcioniranja vlasti (6,07), no i tu je ocjena ispod prosječne 6,36.
Indeksom demokracije se 167 država ocjenjuje po 60 pokazatelja u pet kategorija: izborni proces i pluralizam, funkcioniranje vlasti, demokratska politička kultura i građanske slobode.
Po ukupnim ocjenama države su razvrstane u četiri kategorije: zemlje "potpune demokracije", "nepotpune demokracije", "hibridni režimi" i "autoritarni režimi".
U izvješću se navodi da je razina povjerenja u vlade porasla u nekoliko zemalja na zapadnom Balkanu, a najveća poboljšanja u kvaliteti demokracije u regiji ostvarile su Crna Gora i Sjeverna Makedonija, ali su i one svrstane u kategoriju "nepotpune demokracije", dok su ranije bile u kategoriji "hibridnih režima", navodi EWB.
Norveška, kojoj je istraživanje dalo najbolje ocjene u tri od pet kategorija, ostaje na vrhu ljestvice, a slijede Novi Zeland, koji je s četvrtog skočio na drugo mjesto, te Švedska, Finska, Island i Danska.