Sejdić: Haris Silajdžić je napravio katastrofalnu grešku, a Čoviću sam čestitao
Dervo Sejdić, predsjednik Saveza Roma BiH. gostovao je u Rezimeu FTV-a. Govorio je o neprovođenju presude Sejdić-Finci, optužio političke lidere, najviše Harisa Silajdžića...
"Ali prije svega odgovorni, nekad je bilo 6, nekad 7 političkih lidera ili predsjednika političkih stranaka koji su sudjelovali sve ovo vrijeme u pregovorima na koji način provesti presudu, i zbog njihovog neslaganja ili bolje rečeno nepostojanja političke volje da se ova država okrene čovjeku, da ovu državu zanima čovjek, nego lideri tih istih političkih stranaka su zainteresirani za očuvanje svojih fotelja, pozicija, vrlo uskog kruga ljudi. Njima ovo stanje odgovara."
Kaže da je uvrijeđen, ponižen, ljut i tužan.
"Osjećam se kao građanin drugog reda. Ja i meni sličnih oko 350 do 400 tisuća građana BiH. Želim pojasniti da predmet Sejdić-Finci nije pitanje samo Sejdića i Fincija, nego je to pitanje te ustavne kategorije Ostalih, smatrajući i građane BiH koji se ne deklariraju ni kao pripadnici konstitutivnih naroda niti kao pripadnici nacionalnih manjina. Dakle ima nas sigurno između 350 i 400 tisuća. Neki to mogu pobijati, međutim naš popis stanovništva upravo jest bio popis, ali u političke svrhe, ne u svrhu socijalnog interesa."
Kaže da će u obraćanju Parlamentu EU reći o nekompetentnosti predstavnika EU i američke administracije koji se upućuju u razgovore s ovdašnjim liderima, "s ljudima koji, bojim se, slabo razumiju diplomatski jezik jer ovdje dok se ne lupi od stol ili ne pokaže zube slabo će tko od današnjih političara razumjeti. Reći ću im to da, nažalost, evo i posljednji događaji i informacije koje dobivamo o nekim stavovima unutar zemalja članica EU govore da ni oni nisu baš na tom fonu demokratskog, civilizacijskog, europskog standarda u odnosu prema BiH. I reći ću, naravno, da ne poštuju sami svoje institucije takvim ponašanjem jer Sud za ljudska prava je institucija Vijeća Europe, odnosno EU i oni time dokazuju da ne poštuju svoje institucije."
Sejdić smatra da domaći političari, da hoće, mogu dogovoriti izmjene Izbornog zakona bez prisustva stranaca.
"Ja sam rekao da bi najbolje rješenje za BiH bilo, ne samo kad je u pitanju presuda Sejdić-Finci, nego općenito, rješenje koje se dogovori na političkoj sceni BiH bez utjecaja stranih i međunarodnih predstavnika. Ali je za to potrebna politička volja, a za nju je u ovom trenutku malo spremnih i rekao sam to 2013. kada je presuda Sejdić-Finci bila jedini uvjet BiH za kandidatski status, da onog trenutka kada europski zakoni zažive u BiH, kada BiH pravno profunkcionira, mnogi od sadašnjih lidera neće biti baš ni na slobodi."
Kaže da je u startu tadašnji predsjednik Stranke za BiH Haris Silajdžić napravio katastrofalnu grešku.
"Onog dana kada je objavljena presuda u Strasbourgu on je izašao, ničim izazvan, s idejom da se vrlo lako to može riješiti postavljanjem četvrte stolice u Predsjedništvo i ukidanjem Republike Srpske. I to je naravno navelo političare RS-a na neke druge stavove, neka druga razmišljanja. Ne branim politiku RS-a ni iz tadašnjeg vremena ni današnju , i nisu svi političari u BiH, odnosno u RS-u, istoga kova. Mislim da je ta greška Harisa Silajdžića napravila medvjeđu uslugu BiH. Od tada svaki pregovor je bio ružno dočekan."
Smatra da su i trenutno pregovori, u dobrom dijelu, osuđeni na propast.
"Gospodin Čović je od samog starta predmet Sejdić-Finci okrenuo na svoj mlin. I ja sam mu čestitao na tome."
Sejdić kaže da je u pismu napisao da je "BiH logor smrti" prije svega aludirajući na period '92-'95.
"Danas je logor smrti samo iz socijalnih razloga. Pogledajte kakvo nam je zdravstvo i kako smo se odnosili i kako se odnosimo prema covidu. Pogledajte kako još uvijek u ovoj državi BiH nažalost ima građana bez zdravstvene knjižice. Sve je manje posla u BiH koji bi davao sigurnost radniku. Ako smo do te mjere došli da nam rudari štrajkaju onda smo mi stvarno dno dna."
Kaže da sud ne nalaže BiH ukidanje kolektivnih prava, ali nalaže da se Ustav harmonizira s Konvencijom o ljudskim pravima.
"I ja sam u tom kontekstu, uzimajući i političku situaciju u BiH u obzir, čini mi se, našao rješenje da izbalansira građansko odnosno individualno s kolektivnim. Više je bilo pozitivnih nego negativnih reakcija."
"Nikad nitko mi neće zabraniti da glasujem za čovjeka za kojeg mislim da trebam glasati i da je vrijedan mog glasa. Ne vjerujem da će presuda biti implementirana do sljedećih izbora", zaključio je Sejdić.
Dnevnik.ba