Schmidt svjedoči pred ESLJP-om. Komšićev savjetnik: Nacistički simpatizer, lažov
Visoki međunarodni predstavnik Christian Schmidt uključio se kao prijatelj suda u žalbenom postupku pred Europskim sudom za ljudska prava (ESLJP) o izbornom sustavu BiH zbog čega ga je Slaven Kovačević, savjetnik člana BiH Predsjedništva Željka Komšića, nazvao nacističkim simpatizerom.
Schmidtov ured je izvijestio kako je njemački diplomat pristao na raspravi u studenom pred Velikim vijećem pružiti neovisne informacije u svojstvu "prijatelja suda" (Amicus Curiae).
"To je uobičajena praksa. Visoki predstavnik ne zauzima stranu nego daje svoj doprinos kao konačni autoritet u zemlji u pogledu tumačenja civilnih aspekata Daytonskog mirovnog sporazuma kako bi pružio informacije o daytonskom okviru", objavio je ured.
Kovačević je prošle godine pred Malim vijećem ESLJP-a dobio presudu kojom je utvrđeno da su narušena njegova pasivna biračka prava i da politički sustav nastao iz Daytonskog mirovnog sporazuma privilegira pripadnike triju konstitutivnih naroda Hrvata, Bošnjaka i Srba u odnosu na ostale građane.
Komšićev savjetnik žestoko izvrijeđao Schmidta
Na tu se odluku žalilo Vijeću ministara navodeći da je proces kompromitiran ranijom objavom presude u medijima, zbog čega je s europskog suda suspendiran sudac iz BiH Faris Vehabović.
Kovačević je u izjavi za televiziju Hayat vulgarno izvrijeđao Schmidta nazivajući ga nacističkim simpatizerom, lažovom i manipulatorom.
"Ministar poljoprivrede Njemačke je inače veliki ljubitelj nacističkih ratnih pilota", rekao je Kovačević.
Dodao je da Schmidt pristran i da radi u interesu HDZ-a BiH. "On želi zaštititi onaj sustav koji je pred Međunarodnim kaznenim sudom u Hagu utvrđen kao udruženi zločinački pothvat koji je rezultirao etničkim čišćenjem u BiH", istaknuo je.
Kovačević se u tužbi žalio na odredbe ustava i izbornog zakona BiH zbog kojih kao "Bosanac iz Federacije BiH" ne može birati člana državnog predsjedništva iz Republike Srpske i izaslanike iz toga entiteta za gornji, nacionalno koncipirani Dom naroda Parlamenta BiH. Sudsko vijeće je većinom glasova uvažio njegove navode i utvrdilo da se radi o diskriminaciji.
Dnevnik.ba