SAD: "Rusija i Kina sve snažnije surađuju na Arktiku. To bi moglo imati negativne posljedice na regionalnu sigurnost"
Rusija i Kina sve snažnije surađuju u arktičkoj regiji, što bi moglo imati negativne posljedice na regionalnu sigurnost, objavila je američka vojska u svojoj strategiji za Arktik.
Rusija je na Arktiku ponovno aktivirala stotine vojnih lokacija iz sovjetskog doba, stoji u izvješću. Kina, koja se proglasila zemljom „bliskom Arktiku”, tamo ima ambicije izgradnje „polarnog Puta svile”.
Peking privlače mineralni resursi regije te smatra kako povlačenje leda otvara nove trgovačke puteve, piše Reuters.
„Kina i Rusija sve snažnije surađuju diljem arktičke regije putem raznih instrumenata nacionalnih ovlasti”, piše Pentagon u svom dokumentu.
„Iako preostaju mnoga područja neslaganja između Kine i Rusije, njihovo sve veće usklađivanje u regiji je zabrinjavajuće, pa ministarstvo obrane nastavlja pratiti tu suradnju”, dodaje se.
Arktički pomorski putevi sve se više koriste za trgovinu između velikih ekonomija diljem Tihog i Atlantskog oceana jer je globalno zagrijavanje donijelo duže periode bez leda.
Kina i Rusija zajedno razvijaju nove puteve jer Rusija želi nove načine dostave energenata Kini, a Peking traži alternativu za Malajski prolaz.
Pentagon u izvješću piše kako Kina želi iskoristiti „promjenu dinamike na Arktiku kako bi tamo imala veći utjecaj i pristup, koristila resurse i igrala veću ulogu u regionalnom upravljanju”.
SAD, Kanada i Finska ovaj će mjesec osnovati konzorcij koji će graditi ledolomce. Cilj je ojačati tamošnje sposobnosti NATO saveznika i suprotstaviti se sve većem utjecaju Moskve i Pekinga.
Dnevnik.ba