Sabor RH usvojio Zakon o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj
Zastupnici su odbacili amandmane Mosta i Kluba ZLB-a te zaključak Kluba Mosta, koje Vlada nije prihvatila.
Hrvatski sabor u petak je većinom glasova usvojio Zakon o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj.
Za taj zakon glasovalo je 117 zastupnika, 13 je bilo protiv, a jedan suzdržan.
Zastupnici su odbacili amandmane Mosta i Kluba ZLB-a te zaključak Kluba Mosta, koje Vlada nije prihvatila.
Euro bi službenom valutom u Hrvatskoj trebao postati od 1. siječnja iduće godine, a prije nego u potpunosti zamijeni kunu, od 5. rujna cijene bi se iskazivale dualno, u kunama i eurima.
Dualno iskazivanje cijena trebalo bi se protegnuti i na cijelu iduću godinu, pa bi cijene i tijekom 2023. trebale biti istaknute u obje valute.
Tijekom cijele 2023. građani neće imati trošak kod zamjene gotovog novca kune u euro, a to će moći činiti u bankama, Hrvatskoj pošti i Fini.
Također, i nakon isteka tog roka, dakle neograničeno, građani će moći u Hrvatskoj narodnoj banci (HNB) besplatno mijenjati novčanice kune za euro.
Uoči glasovanja dio oporbe se ponovno usprotivio uvođenju eura o ovom trenutku.
Most i Suverenisti protiv uvođenja eura
Mostov Miro Bulj rekao je kako je bila obaveza iskazati procjenu učinaka uvođenja eura, što nije učinjeno. Pozvao je Sabor da povuče taj zakon, neka struka kaže svoje mišljenje, a odluku da donese narod na referendumu.
Marijan Pavliček (Suverenisti) kaže da ih brine kako će građani preživjeti mjesec kada Hrvatska uđe u eurozonu i kako će umirovljenici i radnici živjeti kada bude uveden euro.
Smatra kako je suludo ući u eurozonu u vrijeme najveće energetske krize EU-a, u doba najveće ekonomske neizvjesnosti i najveće inflacije u zadnjih 20 godina.
Pavliček smatra da, od četiri kriterija konvergencije, Hrvatska neće ispuniti kriterij inflacije.
"Nemojte srljati grlom u jagode. Nemojte srljati kao guske u maglu. Ne bi nam bilo prvi put u povijesti", pozvao je.
Upitao se kako će umirovljenik s 40 godina radnog staža i 300 eura mirovine preživjeti mjesec kada će štruca kruha koštati dva eura. Lako je pričati kada se ima plaću od 2500 eura, kazao je.
I Mostov Zvonimir Troskot smatra da uvođenjem eura srljamo kao "guske u maglu" upozorivši da HNB nije bio prisutan niti na jednom predstavljanju Zakona o euru, a vodeća je institucija koja radi na implementaciji eura u Hrvatskoj.
Dnevnik.ba