Čelnici sedam industrijski najrazvijenijih zemalja na sastanku u veljači razgovarat će o novoj pravnoj teoriji koja bi omogućila zapljenu ruske imovine, rekla su danas dva izvora bliska tom planu, a potvrdio neimenovani britanski dužnosnik.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da bi takav potez Zapada predstavljao krađu, kršenje međunarodnog prava i ugrožavanje rezervnih valuta, globalnog financijskog sustava i svjetske ekonomije.
"Bio bi to veliki udarac glavnim parametrima međunarodnog gospodarstva, potkopat će međunarodno gospodarstvo. Potkopat će i povjerenje zemalja u SAD i EU kao ekonomskih jamaca. Stoga takve akcije nose vrlo, vrlo ozbiljne posljedice", rekao je Peskov.
Također je potvrdio da postoji popis zapadne imovine koju bi u znak odmazde zaplijenila Rusija, ali nije naveo o kojoj se imovini i sredstvima radi.
Nakon što je u veljači 2022. predsjednik Vladimir Putin poslao vojnike u Ukrajinu, SAD i njegovi saveznici zabranili su transakcije s ruskom središnjom bankom i ministarstvom financija, blokirajući oko 300 milijardi dolara ruske imovine na Zapadu.
Traži se zamrzavanje ruske imovine vrijedne 300 milijardi dolara
Neki zapadni političari traže da se zamrznuta ruska imovina vrijedna oko 300 milijardi dolara preda Ukrajini radi obnove njezine ratom uništene ekonomije. Prošli tjedan predsjednik Putin naredio je da se dvama europskim koncernima, Wintershall Dea i OMV, oduzmu više milijardi dolara vrijedni udjeli u plinskim projektima na ruskom Arktiku.
Američki i britanski dužnosnici posljednjih mjeseci pojačavaju napore usmjerene prema konfiskaciji ruske imovine zamrznute u Belgiji i ostalim europskim prijestolnicama.
Dnevnik.ba