Zapad je na rusku invaziju na Ukrajinu odgovorio ekonomskim, financijskim i diplomatskim sankcijama bez presedana, uključujući zamrzavanje otprilike polovice ruskih zlatnih i deviznih rezervi, vrijednih gotovo 640 milijardi dolara prije početka invazije 24. veljače.
Najviši zapadni dužnosnici, uključujući šefa europske diplomacije Josepa Borrella, predložili su zapljenu zamrznutih rezervi kako bi se pomoglo financiranje buduće obnove Ukrajine.
"Upozoravamo Amerikance na štetne posljedice takvih postupaka koji će trajno narušiti bilateralne odnose, što nije ni u njihovom ni u našem interesu", rekao je Aleksandar Darčijev u intervjuu za TASS.
Nije jasno na koje se rezerve referirao.
Zamrznuto 30 milijardi dolara bogatih pojedinaca
Sjedinjene Države i njihovi europski saveznici također su, prema podacima Bidenove administracije, zamrznuli 30 milijardi dolara vrijednu imovinu bogatih pojedinaca povezanih s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, uključujući jahte, helikoptere, nekretnine i umjetnine.
Američko ministarstvo pravosuđa tražilo je šire ovlasti od Kongresa za zapljenu imovine ruskih oligarha kao sredstvo pritiska na Moskvu zbog njezinih postupaka u Ukrajini, rekao je tužitelj u srpnju.
Darčijev je također rekao da je Rusija upozorila Sjedinjene Države da će diplomatske veze biti teško oštećene, a mogle bi čak biti i prekinute, ako Rusija bude proglašena državom sponzorom terorizma.
Govoreći o situaciji u Ukrajini, Darčijev je rekao da je utjecaj SAD-a na Kijev porastao do te mjere da "Amerikanci sve više postaju izravna strana u sukobu".
Darčijev je potvrdio da se razgovara o mogućoj razmjeni zarobljenika između SAD-a i Rusije u koju bi bili uključeni Viktor Bout, zatvoreni Rus kojeg američki tužitelji spominju kao jednog od najvažnijih trgovaca oružjem na svijetu, te američka košarkaška zvijezda Brittney Griner i bivši marinac Paul Whelan, koje je zatočila Rusija, prenosi TASS.
Dnevnik.ba