Biserka Halilović iz Udruženja građana Omladinska romska inicijativa „Budi mi prijatelj“ Visoko kazala je Feni da je Đurđevdan za Rome najznačajniji tradicionalni blagdan.
- To je dan koji nas pokreće i podsjeća na to da je došlo proljeće. To je dan kada se budi zemlja - kaže ona.
Po njenim riječima, dan prije Đurđevdana, 5. svibnja, ide se na omahu. Romi u Visokom imaju posebno mjesto u naselju Carica gdje idu po izvorsku vodu. Voda s tog izvora se nosi kući kako bi se na Đurđevdan ukućani njome umili.
Tradicija je i da se od kuće ponesu crvene krpice (trakice), koje simboliziraju radost i zdravlje. Te krpice se vezuju na drvo drena, za svakog člana porodice po jedna.
- Dok se vežu na drvo drena izgovara se „ostavljamo bolest, uzimamo zdravlje“. To je za nas značajno, jer vjerujemo da ćemo nakon toga biti zdravi, a da će oni koji su bolesni ozdraviti - kaže Halilović.
Dodaje da vodu koju natoče na obližnjem izvoru nose kući, a također nose i prutiće drenovine i žaru.
- Na sam Đurđevdan, 6. svibnja, ustaje se rano na uranak, loži se vatra i kuhaju jaja. Jaja bojimo, što je kod nas značajno, prirodnom bojom. Uglavnom uzimamo iz prirode vrhove žare i ljusku od crvenog luka, tako da se ona prirodno oboje - kaže Halilović.
Ističe da ne koriste boje za bojenje jaja, nego to rade na prirodan način.
Nakon đurđevdanskog uranka, kupanja i umivanja vodom s izvora, veselje se nastavlja tijekom dana uz glazbu, igru i što bogatiju trpezu.
Dnevnik.ba