Vladimir Putin
ruski predsjednik

Putinov dvosatni govor: "Zapad je želio stvoriti dekadentnu državu, ali je umjesto toga izgubio! Moraju shvatiti da mi također imamo oružje koje ih može poraziti na njihovom teritoriju"

/

Ruski predsjednik Vladimir Putin održao je svoj 19. govor o stanju nacije. Tradicionalno, ključne teme obraćanja nisu bile prethodno objavljene.

Obraćanje je direktno prenošeno na federalnim televizijskim kanalima i ekranima na otvorenom u velikim gradovima. Na svečanost je pozvano oko 1000 ljudi.

Među njima su članovi oba doma ruskog parlamenta, dužnosnici vlade i predsjedničke administracije, čelnici ustavnog i vrhovnog suda, guverneri, predstavnici vjerskih organizacija, diplomati i novinari, ali i sudionici "specijalne vojne operacije".

"Zapad je želio stvoriti dekadentnu državu, ali je izgubio"

Putin je nastavio s kritiziranjem Zapada. Kaže da je Zapad želio stvoriti "dekadentnu državu", ali je umjesto toga "izgubio". 

Hvali Rusiju i njezin narod rekavši da su postojala "stoljeća jedinstva" koje je stvorilo nepobjedivu silu. Kaže da je Rusija "stup demokracije" i ponavlja kako nikome neće dopustiti da se miješa u njezine unutarnje stvari.

"Specijalna vojna operacija ima ogromnu podršku među Rusima"

Putin se na početku govora dotaknuo ruskih "kratkoročnih planova" i "težnji" ruskog naroda. Pozdravio je "ogromnu podršku" stanovništva za ono što on naziva "specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini. Hvali "heroje" na prvim linijama i "u rovovima", koji "pate", ali imaju podršku "cijele države".

Kritizira ono što on vidi kao "kolonijalne tendencije" Zapada, za koji kaže da "namjerava uništiti" Rusiju. Ruski čelnik kaže da je SAD "apsolutno odlučan" u stvaranju podjela. Tvrdi da se Rusija bori za svoju "slobodu i neovisnost". Zatim je pozvao na minutu šutnje za "pale heroje".

"NATO priprema napad na Rusiju"

Zapadna Rusija mora biti "odgovarajuće zaštićena" nakon proširenja NATO-a na Švedsku i Finsku, kaže Vladimir Putin. Dodaje kako snage NATO-a "pripremaju napad" na ruski teritorij koristeći "najučinkovitije snage za to".

Poručio je da bi sudbina bilo koje zemlje koja napadne Rusiju bila "mnogo tragičnija" od svega s čim se ta zemlja prije suočila. "Moraju shvatiti da mi također imamo oružje, oružje koje bi ih moglo poraziti na njihovom teritoriju", govori Putin dodajući da bi takav potez mogao "potaknuti upotrebu nuklearnog oružja".

"Zar oni to ne razumiju?" upitao je. Optužio je zapadne zemlje da za sebe misle da su "vrhovne".

"Rusofobija zasljepljuje ljude i lišava ih njihovih racionalnih sposobnosti. Bez Rusije nema čvrstog mira u svijetu", kazao je Federalnoj skupštini.

Odgovorio na optužbe SAD-a o lansiranju nuklearnog oružja u svemir

Putin ističe da Rusija pokazuje "potpunu odgovornost" po pitanju upotrebe nuklearnog oružja. Osvrće se na optužbe SAD-a da je Rusija u svemir lansirala nuklearno oružje koje uništava satelite.

"Ovo je samo laž kako bismo ispali loši. I ovdje se morate sjetiti da smo posljednjih 15 godina predlagali obuzdavanje uporabe nuklearnog oružja. Imamo sve moguće temelje tvrditi da cijelo pitanje naše težnje za strateškom hegemonijom nije ništa drugo nego pretvaranje", naveo je. 

Napominje da Sjedinjene Države pregovaraju s Rusijom samo kako bi "ostvarile vlastite interese".

"Velike obitelji moraju postati norma"

Ruski predsjednik se okrenuo i kulturnim pitanjima. Kaže da se na Zapadu "razaraju obiteljske veze i moralne vrijednosti". Nasuprot tome, on tvrdi da Rusija podržava "civilizirane vrijednosti".

Priznaje da se Rusija suočava s padom nataliteta, ali napominje da je to globalni trend. Rusija se protiv toga bori na svim razinama vlasti. "Ovdje su u prvom planu naša vjera i naše moralne vrijednosti", naglasio je. 

"Velike obitelji moraju postati norma. U sljedećih šest godina moramo postići održivi natalitet", rekao je, što je publika pozdravila dugotrajnim pljeskom. Putin, koji je na vlasti više od dva desetljeća, najavio je da želi smanjiti razinu siromaštva s 30 posto na 7 posto do 2030. godine.

Hvalio ruske saveznike

Završivši s kritiziranjem svojih neprijatelja, Putin je hvalio ruske saveznike i njihovu politiku, kao što je inicijativa "Jedan pojas, jedan put" u Kini. Spominje potrebu stvaranja "novih dodirnih točaka" s arapskim zemljama i narodima u Latinskoj Americi i Africi.

Od sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, Rusija je pogođena valovima sankcija iz Europe, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a, uključujući onemogućavanje ruskim bankama da pristupe normalnim trgovinskim sustavima i prestanak kupnje ruske nafte i plina.

"Pomoći ćemo majkama koje imaju više djece"

Nastavio je govoriti o svojoj viziji unutarnje politike. Tvrdi da posebnu pozornost treba posvetiti mladim obiteljima. Kaže da ruska vlada ulaže goleme iznose u programe koji će smanjiti poreze obiteljima i pomoći majkama koje imaju više djece.

"Bit će značajnih poreznih poticaja kada obitelj dobije treće dijete", kaže Putin i dodaje da će se povećati novčani iznos koji se isplaćuje majkama koje su rodile drugo dijete.

"Postat ćemo četvrta gospodarska sila"

Ekonomija je sljedeća tema govora o stanju nacije. Kaže da je rusko gospodarstvo poraslo za 19 posto i da će se minimalne plaće povećati. 

"Obnova naše industrijske baze ključna je za zaštitu našeg suvereniteta", poručio je. Obećava da će zemlja postati četvrta gospodarska sila u bliskoj budućnosti.

"Rusija je danas najveća ekonomija u Europi po BDP-u i peta u svijetu", naveo je. Dodao je da se diljem zemlje pokreće program od 25 novih sveučilišta. 

Razvoj umjetne inteligencije

Putin je spomenuo i razvoj umjetne inteligencije i poticanje proizvodnje. Kaže kako planira povećati proizvodni prostor za 40 milijuna četvornih metara i da će izdvojiti 300 milijardi rubalja za "industrijski razvoj". Također se dotiče "borbe protiv deprecijacije". 

"Sve ovo zvuči pomalo dosadno, ali dopustite mi da objasnim", naveo je te iznio više detalja. Govori o podršci malim poduzećima u Rusiji i otkriva svoju nadu da će se pojaviti više "mladih poduzetnika".

Pozornost je usmjerio na tehnologiju i znanost, a kaže da Rusija ima "ogromnu konkurentsku prednost". Tvrdi da želi više nego udvostručiti ulaganja u znanstvena istraživanja, uključujući farmaceutske i svemirske programe.

Namjera je da ulaganja u znanost i tehnologiju iznose 2 posto BDP-a do 2030. Putin naglašava da Rusija mora postati tehnološki neovisna u područjima ključnim za gospodarstvo. Kako bi se to ostvarilo, smatra da bi se Rusija morala znatno manje oslanjati na uvoz i "proizvoditi robu široke potrošnje u puno većim količinama".

Dnevnik.ba

Najčitanije