Prosvjetari u HNŽ-u od danas u generalnom štrajku
već peti put "na ulici"

Prosvjetari u HNŽ-u od danas u generalnom štrajku

/

Sindikati prosvjetnih djelatnika osnovnih i srednjih škola Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) krenuli su u utorak u generalni štrajk, a s prosvjednog skupa u Mostaru prosvjetari su poručili kako neće odustati dok im se ne ispune zahtjevi.

Predsjednik Sindikata učitelja HNŽ-a Goran Miličević izjavio je kako prosvjetari već peti put izlaze na prosvjed i kako „ptice na grani znaju njihove zahtjeve“.

- Tražimo povećanje primanja 15 posto, tražimo isplate jednokratne pomoći, tražimo da se povede briga za djelatnike koji više godina rade na određeno, tražimo sistematske preglede i još dosta toga. Povećanje plaće je prioritetni zahtjev, to nam je najvažnije, ali ne možemo reći da se ne zalažemo i za ove druge zahtjeve jer su jako bitni. Sramota je da djelatnici rade više od deset godina na određeno vrijeme, to nema nikakvog smisla, pogotovo što je nastavničkog kadra sve manje - kazao je Miličević.

Potvrdio je da će se sastanak s predstavnicima Vladom HNŽ-a održati u srijedu u 9.30 sati.

- Očekujemo od Vlade da pokaže razumijevanje, da ne prave štetu odgojno-obrazovnom procesu, želimo vladu koja vodi računa u proračunskim korisnicima, želimo da nam se plaće iz godine u godinu barem malo povećavaju kako bi imali psihički dojam da imamo vlast koja vodi računa o nama i kako bi ljudi ostajali ovdje baš iz toga razloga - kazao je predsjednik Sindikata učitelja HNŽ-a.

Od utorka je u generalnom štrajku većina osnovnih i srednjih škola u HNŽ-u, ali ne sve.

- Srednja škola Čapljina nema sindikat i iz tog razloga rade. Što se tiče Osnovne škole Buna, tu ima samo šest članova sindikata, ali to ne opravdava tu školu. Djelatnici koji nisu članovi sindikata su se mogli pridružiti jer svi djelatnici imaju pravo na štrajk. Štrajk će trajati dok se ne dogovorimo, u najgorem slučaju će vlada i dalje ići preko suda da nam ospori štrajk, ali nadam se da ćemo sutra biti pametniji - poručio je Miličević.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/hpxja8hYZl4?si=_KsyrVy18AF36IDO" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>

 

Štrajk u skladu sa zakonom

Zamjenica predsjednice Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja HNK-a Lejla Ćerić podsjetila je kako rješenjem Općinskog suda u Mostaru odbačena privremena mjera zabrane, nakon čega su sindikati stupili u štrajk.

- Mi smo još jednom dokazali da su sve radnje poduzete u provedbi štrajka bile u skladu sa zakonom. Štrajk je započeo danas i trajat će do ispunjenja naših zahtjeva. Mi smo o nastavku štrajka obavijesti nadležno ministarstvo, MUP, ravnatelje osnovnih i srednjih škola – rekla je Ćerić.

Ona je podsjetila da su sindikalisti još 18. studenoga uputili zahtjev za hitni sastanak s predstavnicima  Vlade HNŽ-a i ministrima obrazovanja i financija, a termin za sastanak dobili su dan nakon stupanja u štrajk.

- Ono što je ironično je da je tri dana nakon našeg zahtjeva, Sindikat policije uputio isti zahtjev za sastanak te sama premijerka hitno i žurno saziva sastanak isti dan. Neki su bitni i hitni, ali mi smo očigledno nebitni. Na samom sastanku su oni razgovarali o povećanju plaća te im je rečeno kako će povećanje preko osnovice ići od 1. siječnja 2025. godine. Ono što nas zanima je zašto nama nikada nije rečeno niti ponuđeno da će pored ovih pet posto ponuđenih preko koeficijenata, ići i još pet posto preko osnovice. To bi promijenilo čitav tijek ove situacije te bi članstvo reagiralo drugačije – ustvrdila je Ćerić.

 

Povišica od 5 posto nije dovoljna

Predsjednik Sindikata srednjih škola HNŽ-a Josip Milić potvrdio je kako Vlada HNŽ-a i njima nudila povećanje plaća koja su prosvjetari smatrali nedovoljnima te su isti odbili.

- Nudili su neka povećanja i nama, prvo 2,5 posto, kasnije pet posto, a naše članstvo je to jednostavno odbilo. To su povećanja nedostatna za ovu inflaciju, poskupljenja i životni standard. Ne bismo mogli bit ni „na nuli“ s tim povećanjem i zato smo to odbili – istaknuo je Milić.

Dotaknuo se i povijesti odnosa sindikata i županijskih vlada, nazvavši ove danas „nečuvenima.“

- Već 18 godina nismo imali generalnog štrajka, imali smo vlade Srećka Borasa, Denisa Lasića, Nevenka Hercega, sa svima njima smo išli korak naprijed, imali smo socijalni dijalog i partnerstvo, imali smo uvažavanje. S ovom Vladom sva ta stečevina je pala u vodu, sad smo na razini na kojoj nikad nismo bili, ovo je nečuveno. Vlada nam je radila iza leđa, dali su nas na sud, željeli su nam uskratiti pravo na štrajk, a čujemo da su i ovo sada dali na sud - rekao je Milić.

Dnevnik.ba