Prema podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, prosječna cijena novih stanova početkom ove godine iznosi 2.248 KM po kvadratnom metru. To je za 23 posto više u odnosu na prosječnu cijenu stanova u 2021. godini. Ako usporedimo samo prvi kvartal 2021. i 2022. godine, onda je razlika skoro 25 posto, gdje dolazimo do tih 450 KM.
Usporedbe radi, cijena novih stanova u 2018. godini iznosila je 1.613 KM. Što bi značilo da je danas kvadratni metar novogradnje, u odnosu na prijepandemijsko vrijeme, skuplji za 635 KM. Praktično, taj iznos je viši od najniže neto plaće u Federaciji BiH koja trenutno iznosi 543 KM. A kvadrat u ovoj godini iznosi više od dvije prosječne plaće u BiH, piše federalna.ba.
Bh. građani plaćali su skuplje, ali i kupovali više - pa je broj prodanih novih stanova početkom ove godine, u odnosu na prvi kvartal 2021., veći za 1,5%. Prodano je 627 stanova.
Ako za isti period analiziramo samo područje Federacije BiH, vidimo da su građani u ovoj godini za 3,9 % posto povećali kupovinu. Prodano je 265 stanova, a najviše u glavnom gradu BiH, 117. Tu je prosječna cijena kvadrata iznosila skoro 2 tisuće i 400 KM. U ostalim područjima, prosječna cijena gotovo tisuću i 900 KM. To su prosječne cijene - one konkretnije, kreću se od 2 i pol do 6 tisuća.
Iako Republika Srpska ima povoljnije cijene stanova, one u prvom kvartalu ove godine, u odnosu na prošlu, bilježe najviši rast cijene, za 37 %. To je rezultiralo nešto manjom prodajom, za 0,3 posto.
Razloge poskupljenja stručnjaci ponajviše vide u poskupljenju elemenata gradnje. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, za godinu dana cijena građevinskog zemljišta je sa 185 maraka povećana na 226, u prosjeku. Cijena gradnje i dobit izvođača povećani su na tisuću i 426, dok su ostali troškovi porasli na 596 KM.
Cijene stanova porasle su i zbog ulaganja u nekretnine. Time je povećana potražnja, koju trenutno ne prati ponuda. No, s ovakvim tržištem nekretnina ne bori se samo naša zemlja. Povećanje cijena stanova zabilježeno je i u zemljama regije - oko 30 posto u odnosu na raniji period. No, treba uzeti u obzir i kupovnu moć građa BiH. Zbog toga se većina, ipak, odlučuje na iznajmljivanje stanova.
Dnevnik.ba