Promjena trenda u Hrvatskoj: Smanjuje se broj odlazaka u inozemstvo, a povećava broj povratnika
Broj odlazaka iz Hrvatske koji je prije nekoliko godina bio alarmantno visok posljednje dvije - tri godine se smanjio, a dio iseljenih se i vraća, rečeno je u srijedu na panel-raspravi “Depopulacija u Slavoniji: Općina Antunovac kao primjer dobre prakse”, javlja Hina..
Raspravu je u sklopu projekta „Mreža 2050 – Demografija, od izazova do odgovora” organizirao Svjetski savez mladih Hrvatska (SSMH).
Projekt je sufinanciran novcem iz Europskoga socijalnog fonda, a temelji se na međusektorskoj suradnji radi kreiranja smjernica za razvoj javnih politika utemeljenih na znanstvenim dokazima.
Znanstveni suradnik s Instituta za migracije i narodnosti Aleksandar Vukić iznio je podatak da se lani u Hrvatsku uselilo 89 tisuća stranaca s radnom dozvolom, a demograf Dražen Živić s Instituta “Ivo Pilar” ocijenio je pitanje o tome kako zadržati mlade u postojećem okruženju temeljnim pitanjem opstanka.
Prema znanstvenom viđenju, za to su potrebna četiri elementa, stabilno radno mjesto, pravedna naknada za obavljeni rad, pomoć pri rješavanju stambenih pitanja te pomoć pri institucionalnoj skrbi o djeci – dječji vrtići, istaknuo je Živić.
Voditelj projekta “Mreža 2050 – Demografija” Ivan Majstorović rekao je da se o problemu depopulacije razgovara već godinama, tako da je panel-rasprava u Antunovcu bila još jedno nastojanje da se pronađu nove ideje i moguća rješenja za jedan od gorućih problema našeg društva.
“Okupili smo predstavnike znanstvenih institucija i Savjeta mladih kako bismo na primjeru općine Antunovac, koja je primjer dobre prakse, progovorili o tom problemu”, dodao je.
Tijekom rasprave istaknuto je kako je Antunovac jedna od rijetkih općina na istoku Hrvatske koja je posljednjih godina ostvarila gospodarski rast, a broj iseljenih iz te općine nekoliko je postotaka manji od prosjeka tog dijela Hrvatske.
Ovakvi rezultati nisu došli preko noći, rekao je načelnik antunovačke općine Davor Tubanjski, dodajući kako već 17 godina rade na poboljšanju životnih i radnih uvjeta stanovništva. Smatra da je svakoj mladoj obitelji potrebna pomoć i rasterećenje, a dio toga je na sebe preuzela ta općina.
“Mi osiguravamo uvjete za sportske aktivnosti, besplatne školske obroke, pomoć obiteljima za korištenje dječjih vrtića, gdje besplatan boravak ima svaka obitelj s troje i više djece, a značajno je i financiranje prijevoznih karata i stipendiranje studija”, istaknuo je Tubanjski.
Svjetski savez mladih Hrvatske je udruga mladih koja se godinama bavi demografskim trendovima u Hrvatskoj, upozorava na moguće posljedice negativnih demografskih trendova te zagovara cjelovite javne politike usmjerene prema mladima i obiteljima.
Dnevnik.ba