Prijedlog zakona o Vrhovnom sudu BiH vraćen Komisiji na ponovno razmatranje
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je Prijedlog zakona o Vrhovnom sudu Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač zastupnik Denis Zvizdić, vratio Ustavnopravnoj komisiji tog doma na ponovno razmatranje i dostavljanje novog izvještaja.
Zastupnici nisu prihvatili negativno mišljenje Ustavnopravne komisije, koja nije utvrdila usuglašenost s Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH, niti je podržala principe predloženog zakona.
Predlagač zakona Denis Zvizdić (NIP) je tijekom diskusije kazao da je više razloga zašto smatra da je ovaj zakon potreban.
Po njegovim riječima, BiH je jedina zemlja u regionu koja nema Vrhovni sud i jedina država u Europi koja nema Vrhovni sud ili instituciju koja je pandan Vrhovnom sudu, a u smislu tijela koje će biti zaduženo za ujednačavanje sudske prakse.
Zvizdić je naveo da je potreba uspostave Vrhovnog suda jasno definirana i u Mišljenju o zahtjevu BiH za članstvo u EU. To je, dodao je, prioritet 4e kojim je jasno precizirano da BiH mora garantirati institucionalnu pravnu sigurnost svim građanima na teritoriji cijele države, tako da se uspostavi pravosudno tijelo kojem bi bilo povjereno da osigura dosljedno tumačenje prava u cijeloj BiH.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, je odbijen.
Zastupnici su usvojili negativno mišljenje Komisije za promet i komunikacije, koja nije podržala principe predloženog zakona, pa se u skladu s odredbama Poslovnika Zastupničkog doma, zakon smatra odbijenim.
Članovi Komisije koji su glasali protiv principa ovog zakonskog prijedloga su kao razloge naveli protivljenje odredbama kojim se omogućava neograničeni broj mandata članovima Uprave i Vijeća Agencije, kao i to da Agencija može osnivati privredna društva.
Zastupnici su, izjašnjavajući se u drugom krugu glasanja, usvojili principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.
Na prijedlog Kolegija Doma, usvojen je i zaključak da se amandmanska faza za predloženi zakon skrati na pet dana, s obzirom na to da se radi o reformskom zakonu koji je bitan za europski put BiH.
Zastupnički dom je, između ostalog, usvojio nekoliko izvještaja, prihvatio nekoliko poslaničkih inicijativa, te dao suglasnost za ratifikaciju dva međunarodna sporazuma.
Dnevnik.ba