

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine
Prijedlog rezolucije o osudi napada vlasti entiteta RS na ustavni poredak BiH bez entitetske podrške
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas je završio raspravu te se izjasnio o Prijedlogu rezolucije o osudi napada vlasti entiteta Republika Srpska na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, s pozivom na odlučno djelovanje nadležnih institucija s ciljem zaštite ustavnog poretka, očuvanja mira i poštivanja Daytonskog mirovnog sporazuma.
Predložena rezolucija dobila je opću, ali ne i entitetsku većinu glasova, tako da će biti upućena Kolegiju Doma na usuglašavanje. Ako Kolegij ne postigne suglasnost o njoj, zastupnici će se na jednoj od narednih sjednica o njoj izjašnjavati u drugom krugu glasanja.
Od prisutnih 37 zastupnika, „za“ predloženu rezoluciju su glasala 23 poslanika, 12 je bilo „protiv“, a dva zastupnika su bila suzdržana.
Predlagači ove rezolucije su zastupnici Stranke demokratske akcije: Šerif Špago, Edin Ramić, Safet Kešo, Midhat Čaušević, Nermin Mandra, Denijal Tulumović, Amor Mašović, Šemsudin Dedić i Demokratske fronte Milan Dunović, Vlatko Glavaš i Zlatan Begić.
Jedan od predlagača, poslanik Šerif Špago, je kazao da su zastupnici SDA i Demokratske fronte uputili u proceduru ovu rezoluciju, s ciljem da u Zastupničkom domu rasprave „možda o jednom od najvažnijih pitanja koje je trenutno u Bosni i Hercegovini“.
Istaknuo je da „imamo napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, kada niži nivo vlasti, skupština entiteta RS, donosi zakone kojima zabranjuje primjenu zakona koje je, između ostalog, donio i Zastupnički dom, odnosno Parlamentarna skupština BiH“.
Zastupnik Safet Kešo (SDA) je kazao da su predlagači rezolucije vrlo izbalansirano tražili adekvatno rješenje za datu situaciju.
Podsjetio je da se u predloženoj rezoluciji naglašava da su Sud BiH, Tužiteljstvo BiH, VSTV, SIPA, institucije koje su izložene ovih dana nezakonitim odlukama i udarima vlasti entiteta RS, formirane na osnovu zakona u ovoj parlamentarnoj skupštini i da se samo ovdje mogu mijenjati zakoni kojima bi oni mogli eventualno biti dovođeni u pitanje, “što se nikada neće dogoditi“.
U predloženoj rezoluciji je također navedeno da Zastupnički dom pozdravlja donesenu odluku Ustavnog suda BiH, kojom se privremeno stavljaju izvan snage, do konačnog rješenja, četiri sporna zakona.
U jednoj od tačaka predložene rezolucije navedeno je da Zastupnički dom traži od Suda BiH, Tužiteljstva, VSTV-a i SIPA-e da odgovorno, pravovremeno i u potpunosti izvršavaju svoje zakonske obveze, što je, kaže Kešo, nesporno i „treba da se čuje i da glasamo za to“.
Naveo je da se u rezoluciji podsjećaju sve izabrane i imenovane osobe na svim nivoima da je Parlamentarna skupština BiH jedino mjesto, jedina institucija na kojoj se može u zakonom propisanoj proceduri mijenjati Ustav BiH.
Dodao je da se također pozivaju svi niži nivoi vlasti da se pridržavaju svojih nadležnosti striktno u skladu sa zakonom.
- U točki sedam, na kraju, smo pozvali, odnosno Zastupnički dom očekuje od Vijeća za implementaciju mira, od zemalja država svjedoka Daytonskog mirovnog sporazuma, od EUFOR-a itd., da ispune svoje obaveze koje proizilaze iz Daytonskog mirovnog sporazuma, te da odlučno reagiraju - naveo je Kešo.
Nakon glasanja o predloženoj rezoluciji, zastupnici su razmotrili i preostalih par točaka dnevnog reda. Po završetku polusatne pauze izjasnit će se o svim točkama dnevnog reda koje su razmatrali jučer i danas.
Dnevnik.ba