Poljska želi postići vojnu superiornost u kontinentalnoj Europi, a kako bi to i uspjela, od Južne Koreje će nabaviti velike količine oružja. Kada je zalutala raketa prošli tjedan pala u mali poljski gradić na granici s Ukrajinom i ubila dvoje ljudi, mnogi europski dužnosnici bili su zabrinuti kako će reagirati poljska vlada ako se ispostavi da su raketu lansirali Rusi, piše Politico, prenosi Index.hr.
No, Varšava je u tim trenucima pokazala smirenost. Vojsku su stavili u pripravnost, ali su sačekali da se otkrije što se zbilja dogodilo prije nego su išta učinili. Ispostavilo se da je zalutali projektil ispalila Ukrajina kako bi se obranila od ruskih napada.
Poljska i SAD sve više surađuju
U cijeloj ovoj situaciji europski državnici zanemarili su važnu činjenicu, a to je da Poljska vjerojatno ima najbolju vojsku u Europi i nema razloga za ishitrene poteze.
"Poljska vojska mora biti toliko snažna da se uopće ne mora boriti", kazao je poljski premijer Mateusz Morawiecki na Dan poljske neovisnosti. Tu promjenu poljskog stava primijetio je i SAD, njen najvjerniji saveznik. "Poljska je postala naš najvažniji partner u kontinentalnoj Europi", rekao je visoki dužnosnik američke vojske u Europi, komentirajući ključnu ulogu Poljske u potpori Ukrajini i u jačanju obrane NATO-a na Baltiku.
Fokus se pomiče s Njemačke na Poljsku?
Prije Poljske glavni strateški partner SAD-a u ovom dijelu Europe bila je Njemačka. Njemačka je još uvijek logističko središte, no manjak strateške kulture i neorganiziranost vojske značajno su ugrozili položaj Njemačke kao ključnog partnera, tvrdi američki dužnosnik. Ruska invazija Ukrajine natjerala je Njemačku da promijeni svoje dosadašnje stavove. No, dok u Njemačkoj raspravljaju kako promijeniti svoju strategiju, Poljska već značajno ulaže u svoju vojsku.
Iz Varšave su rekli da će ove godine ulaganja u vojsku povećati s 2.4 posto BDP-a na 5 posto. Njemačka je prošle godine potrošila oko 1.5 posto BDP-a na obranu, a ne zna se hoće li svojim vojnim budžetom od 100 milijardi eura moći održati NATO-ov cilj od 2 posto.
Poljski ministar obrane Mariusz Błaszczak u srpnju je obećao da će Poljska imati "najsnažnije kopnene vojne snage u Europi". Čini se da će to obećanje i ispuniti. Poljska već ima više tenkova i haubica od Njemačke, a ubrzo bi mogla imati i veću vojsku. Do 2015. planira imati 300.000 vojnika, što je gotovo duplo više od 170.000 njemačkih vojnika.
Poljaci prema vojsci imaju pozitivniji stav nego Nijemci
Poljska vojska danas broji oko 150.000 pripadnika, od kojih 30.000 pripada novim snagama teritorijalne obrane osnovanim 2017. To su takozvani vikend-vojnici koji su prošli obuku od 16 dana, a svoje znanje povremeno osvježavaju na tečajevima. U početku se na ove vikend-vojnike gledalo s podsmjehom, no rat u Ukrajini je to promijenio. "Sumnje su sada nestale", rekao je Błaszczak tijekom nedavne ceremonije prisege novih teritorijalnih trupa.
Dok se Njemačka muči da privuče nove ljude u svoje snage, u Poljskoj regrutiranje ima sve veći zamah. "Poljaci prema svojoj vojsci imaju puno pozitivniji stav od Nijemaca jer su se morali boriti za svoju slobodu", kazao je Gustav Gressel, bivši australski vojni dužnosnik i sigurnosni analitičar europskog vijeća za vanjsku politiku. "U vojnim krugovima nitko ne preispituje kvalitetu poljske vojske", dodao je.
Problematični stavovi poljske vlasti
No upitno je hoće li snaga poljske vojske utjecati na njen politički položaj u Europi. To se do sada nije dogodilo, pretežito zato što EU nema povjerenja u poljsku vladu koju vodi desničarska stranka Pravo i pravda (PiS). Nesuglasice između Varšave i Bruxellesa oko poljskog nepoštivanja demokratskih normi i vladavine prava naštetile su ugledu Poljske u cijelom bloku. "Poljska nije doživjela svoj puni politički potencijal zbog svojih unutarnjih sukoba", rekao je Gressel, referirajući se na unutarnje sukobe oko budućnosti zemlje i odnosa s EU koji se vode i unutar PiS-a.
No, većina poljskih stranki slaže se oko jedne stvari – poljsku vojsku treba ojačati. Sukob Ukrajine i Rusije još je više naglasio potrebu za jačanjem vojske, ali Poljsku sada brine odnos s Washingtonom. No, Poljsku ne brine mogućnost da Donald Trump postane predsjednik, već upravo suprotno. Poljska i SAD uspješno surađuju po pitanju pomoći Ukrajini, ali poljska vlast nema previše povjerenja u trenutnog američkog predsjednika Joea Bidena, koji je svojevremeno poljsku vladu nazvao "totalitarističkom".
Oružje proizvedeno u Koreji
SAD podržava poljska ulaganja u vojsku, no brine ga hoće li Poljska zaista ispuniti ciljeve, a izvor frustracija za SAD je i to što su najveće nabave oružja dogovorili s Južnom Korejom. Poljska je s SAD-om ovog proljeća potpisala 4.9 milijardi eura vrijedan ugovor o kupovini američkih tenkova Abraham koji bi trebali zamijeniti 240 sovjetskih tenkova koje je Poljska poslala Ukrajini. Poljske zračne snage trenutno koriste američke F-16 zrakoplove, a 2020. su potpisali ugovor vrijedan 4.6 milijardi dolara za 32 lovca F-35. No, u zadnje vrijeme sve više nabavljaju od Južne Koreje, s kojom su potpisali više ugovora o kupovini tenkova, zrakoplova i drugog oružja.
Poljska je do sada od Koreje naručila između 10 i 12 milijardi dolara oružja, kazao je Mariusz Cielma, urednik i analitičar Nowe Technike, stranice koja se bavi vojnom tehnologijom i vijestima. Među oružjem koje će Poljska dobiti je 180 K2 Black Panther tenkova, 200 K9 Thunder haubica, 48 lakih jurišnih zrakoplova FA-50 i 218 raketnih bacača K239 Chunmoo. No to nije sve što će Poljska nabaviti. Plan je da Koreja Poljskoj do kraja ovog desetljeća dostavi ukupno 1000 K2 tenkova i 600 K9 haubica.
"Ni jedna zemlja Zapada ne želi unaprijediti vojsku u tolikom opsegu i toliko brzo. S kojom god zemljom sklope ugovore o nabavi oružja, ta zemlja će od toga koristi imati još desetljećima jer tu opremu treba održavati i popravljati", kazao je Cielma.
Poljskoj je dosta kritika EU
Koreja je privlačan partner jer je njihova vojna oprema jeftinija od američke i europske, a mogu je proizvesti u vrlo kratkim vremenskim rokovima. Kupovina od Koreje je trn u oku francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu koji želi europsku stratešku autonomiju postići domaćim (vjerojatno francuskim) oružjem. No poljski dužnosnici ne kriju da oružje nabavljaju od Južne Koreje i zbog učestalih kritika Europe na njene reforme sudstva.
"Spremni smo oružje kupiti od EU zemalja, ali oni prvo trebaju zaustaviti rat koji vode protiv Poljske", kazao je čelnik PiS-a Jarosław Kaczyński ranije ovog mjeseca. "Spremni smo napraviti ugovore i dati novac, ali ne dok nam govore da u Poljskoj nema vladavine prava", dodao je. Poljska je od Italije nabavila Leonardo helikoptere vrijedne više od milijardu eura, ali je zahtijevala da oni budu proizvedeni u Poljskoj. Mnogi ne sumnjaju u poljske ambicije, ali u pitanje se dovodi koliko su one realne i koji politički motivi zaista stoje u pozadini svega. Poljska do 2035. planira u vojsku uložiti više od 32 milijarde eura.
Koji su motivi u pozadini jačanja vojske?
"Dobro, trebaju nam tenkovi i haubice, ali sa strateškog i operativnog stajališta, treba li nam ih toliko? Nije jasno zašto je ministarstvo odjednom objavilo sve te dogovore", rekao je umirovljeni vojni general Stanisław Koziej, bivši šef Ureda za nacionalnu sigurnost Poljske.
Poljskom biračkom tijelu jako je važno pitanje sigurnosti pa se postavlja pitanje je li ovo plan PiS-a da na izborima iduće godine privuče više glasača? Ako se vlada promijeni, vjerojatno je da će se trebati preispitati može li Poljska zaista toliko uložiti u ekspanziju svoje vojske, tvrdi Koziej. Iako je poljsko gospodarstvo snažno, ovakva ulaganja sigurno će opteretiti poljski proračun.
Njemačkoj ova situacija ipak odgovara
"Mora postojati ravnoteža između ulaganja u vojsku i razvoja gospodarstva", kazao je Koziej. "Što god da se planira, treba provesti analizu kakva će strateška situacija biti u Poljskoj nakon što završi rat u Ukrajini", dodao je. Čini se da Njemačka podržava Poljsku u jačanju svoje vojske, unatoč tome što su ove dvije zemlje u prošlosti imale komplicirane odnose. Berlin smatra da Poljska Njemačku štiti od ruskog utjecaja. Što više vojske i tenkova ima Poljska, to je Njemačka sigurnija.
"Mislim da Nijemci u ovome vide priliku da budu opušteniji", rekao je Gressel o tendenciji Njemačke da bude opuštena dok njeni saveznici obavljaju teži dio posla.
Dnevnik.ba